Pomoc či brutálne praktiky? SBS údajne vyháňa bezdomovcov z parku na Račianskom mýte neľudským spôsobom

bezdomovec, park
Foto: ilustračné, Gettyimages

Nové Mesto trápia bezdomovci a na pomoc si EKO-podnik najal pracovníkov SBS.

Celé leto obývali park na Račianskom mýte bezdomovci. Starosta Nového Mesta Rudolf Kusý na Facebooku opísal, že býva len kúsok od parku a susedia sa mu neustále sťažovali.

Vykonávali potrebu na ihrisku

V parku sa okrem bezdomovcov objavovala aj skupina nebezpečne vyzerajúcich mladých mužov, ktorá vyvolávala obavy.

Sťažnosti ľudí sa týkali neporiadku, ktorý po sebe bezdomovci zanechávali a mali obťažovať ženy či agresívne žobrať od seniorov. Bezdomovci vykonávali potrebu priamo na detskom ihrisku.

Žiadosti o pomoc

Celá situácia začala byť neúnosná. V snahe ochrániť samotný park aj jeho návštevníkov požiadalo Nové Mesto o pomoc mestskú a štátnu políciu. Hliadka vždy prišla, ale v parku nemohla byť neustále. Medzi identifikovanými osobami sa nachádzali taktiež muži, ktorí práve vyšli z väzenia.

Mestská časť sa obrátila na OZ Vagus, ktoré prevádzkuje neďaleko parku zariadenie pre ľudí bez domova. Nikto sa však z občianskeho združenia neozval až do uplynulého víkendu.

Starostovi napísali otvorený list, v ktorom občianske združenie vyjadrilo svoj nesúhlas s najatím SBS v parku z dôvodu neľudského zaobchádzania s bezdomovcami. Službu najal EKO-podnik, ktorý sa stará o park.

Kusý situáciu preveril s políciou, no tá má opačný názor. Polícia neeviduje žiadne napadnutie a potvrdila, že počet konfliktov sa v parku od nástupu SBS znížil. Starosta vyzval občianske združenie, aby si sadli za spoločný stôl a neriešili situáciu cez médiá.

Reakcia OZ Vagus

Občianske združenie na Facebooku bráni svojich klientov a klientky. Tvrdia, že ich pracovníci SBS vyháňajú z parku kopancami do chrbtov, sotia ich na zem či dochádza k ďalším fyzickým napadnutiam.

„Sú to svedectvá priamo ľudí, ktorých sa to týka. Medzi nimi aj dvaja klienti z nášho Integračného programu z Projektu bývania, ktorí boli v parku na pracovnej rehabilitácii v rámci upratovacieho projektu. Zdôverili sa našim sociálnym pracovníčkam a pracovníkom,“ argumentuje združenie. Trestné oznámenia nechcú podať.

Násilie zo strany pracovníkov SBS považujú za absolútne neprípustné. Žiadajú, aby riaditeľ organizácie EKO-podnik nepredĺžil zmluvu s firmou Danubia Security s.r.o.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk