Pomocou novej online katastrálnej mapy zistíte, kto sú vaši susedia

mapa, šmírujúci sused
pixabay.com

Nový mapový portál, ktorý spustil Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, sprístupňuje informácie z katastra nehnuteľností. To znamená, že už si iba pomocou pár klikov môže človek zistiť, komu patrí ktorý pozemok, jeho výmeru, správcov či nájomcov.

Nový webový portál Mapka (http://mapka.gku.sk/mapovyportal) si užívatelia spustia nielen v Internete Explorer, ako tomu bolo doteraz, ale aj v ďalších browseroch a netreba do nich nič inštalovať. Funguje na počítači i na tablete.

Vyhľadávanie na Mapke funguje klasicky – buď zoomom, alebo cez vyhľadávacie okno, v ktorom sa zadávajú kľúčové slová. Vyhľadávať sa dá podľa obce a súpisného čísla, podľa ulice a orientačného čísla alebo podľa názvu katastrálneho územia a čísla parcely.

Informácie z katastra zobrazuje nový portál vo viacerých vrstvách: okrem štandardnej katastrálnej mapy aj so satelitnými snímkami, s vyznačenými poštovými adresami i údajmi zo základnej bázy pre geografický informačný systém.

Mapka je zatiaľ iba v testovacej prevádzke, preto sa môže stať, že systém bude dočasne nedostupný, bude obsahovať chyby či bude odpovedať pomaly. Cieľom testovacej prevádzky je najmä získanie spätnej väzby od širokej verejnosti. Údaje, ktoré takto používatelia nadobudnú majú iba informatívny charakter a nedajú sa použiť na právne účely.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk