Pomôže petícia za záchranu Rusovského kaštieľa? V hre sú dva scenáre

Rusovecký kaštieľ
Foto: Patrik Kopčan photography

Petíciu za záchranu kedysi krásneho, dnes schátraného, kaštieľa v Rusovciach podporilo viac ako 5-tisíc ľudí.

História Rusovského kaštieľa sa začala písať už od 13. storočia a dodnes patrí k dominantám Rusoviec. Kaštieľ je obkolesený veľkým parkom, ktorý je voľne prístupný pre verejnosť.

Mnoho ľudí by si želalo záchranu schátranej stavby, no proces nie je taký jednoduchý. Hoci už bolo niekoľko petícií a apelov na štátne orgány, stav kaštieľa sa nezmenil.

Mestská časť na Facebooku informovala, že odovzdala do podateľne Úradu vlády SR podpisové hárky s petíciou za záchranu kaštieľa. Petíciu podpísalo viac ako 5-tisíc Bratislavčanov.

Ako vyzerá aktuálny priebeh súťaže na zhotoviteľa rekonštrukcie kaštieľa? Momentálne je celý proces pozastavený, pretože o tom rozhodol Úrad pre verejné obstarávanie na základe námietky jedného z uchádzačov. V praxi to znamená, že obstarávanie sa môže predĺžiť o 4 mesiace.

V hre je aj možnosť zrušenia aktuálneho obstarávania a vyhlásenie úplne nového. Ak by sa zvolila táto možnosť, celý proces by sa predĺžil o viac ako jeden rok.

Mestská časť vyzvala na čo najskoršie začatie procesu obstarávania, pretože predlžovanie procesu spôsobuje devastačné následky pre kaštieľ. Zároveň žiadala, aby bola ako prvá riešená rekonštrukcia verejnej časti parku a čeľadníka a mohli ju využívať ľudia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk