Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Židovské komunitné múzeum
maps.google.sk
26. mája 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Ponorte sa do histórie, Židovské komunitné múzeum odkrýva zabudnuté dedičstvo

Doteraz nevystavované poklady dokumentujúce históriu bratislavskej židovskej komunity predstavuje najnovšia výstava Židovského komunitného múzea v Bratislave. Múzeum, ktoré sídli v jedinej zachovalej bratislavskej synagóge na Heydukovej ulici, otvorí svoju piatu sezónu verejnosti od 27. mája výstavou Znovuobjavené dedičstvo.

Výstava prináša napríklad oponu na svätostánok, ktorá pamätá časy bratislavského rabína Chatama Sófera, židovské rituálne predmety, ktoré pri návšteve Prešporka obdivoval cisár František Jozef, či fragmenty hebrejského pergamenového rukopisu starého viac ako 700 rokov a ďalšie tri desiatky unikátnych predmetov. Za tím múzea o tom informovala Zuzana Kizáková.

„Zaujímavé na výstave je, že jej predchádzal dlhoročný výskum. Kurátorka judaík Jana Švantnerová skúmala obradné textilné predmety, ako napríklad plášte na tóru či opony na svätostánok so zvitkami tóry. Hebrejské nápisy na nich pomohli odhaliť ich prepojenie na slávne židovské prešporské rodiny,“ upozornila na unikátne vystavené predmety Kizáková.

Okrem pátrania po rodinných archívoch pomohol pri tvorbe výstavy aj výskum židovských cintorínov a archívu komunity. Priniesol dôležité údaje, ktoré umožnili identifikáciu darcov týchto predmetov a ich väzieb na dnes už zničené bratislavské synagógy. Medzi iným sa zistilo, že mnohé z bratislavských historických predmetov sa dnes nachádzajú v múzeách a na aukciách v Amerike, Rusku či Izraeli.

Výstava Znovuobjavené dedičstvo sa v Židovskom komunitnom múzeu dá vidieť do 9. októbra, okrem židovských sviatkov, každý piatok a v nedeľu od 10. do 16. hodiny.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X