Ponuka jazdených áut v strednej Európe klesla, ceny sú však stabilné

Lc aaa.jpg
Foto: AAA AUTO

Najviac chýbajú viacmiestne vozidlá, o ktoré je tradične pred prázdninami vyšší záujem.

Ponuka ojazdených automobilov v júni poklesla, a to nielen na Slovensku, ale naprieč všetkými stredoeurópskymi trhmi. Na celom slovenskom trhu medzimesačne ubudlo takmer 6 700 ojazdených áut. Stredná hodnota ceny je ale viac-menej stabilná a drží sa na sume okolo 9 tisíc eur. Nemení sa ani najčastejší počet najazdených kilometrov a vek ponúkaných vozidiel. Najviac na trhu chýbajú viacmiestne automobily, o ktoré je tradične pred prázdninami najväčší záujem. Vyplynulo to z analýzy trhu, ktorú pravidelne vykonáva spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

„Dopyt po ojazdených automobiloch je v tomto roku veľmi silný, čo pozorujeme vo všetkých našich viac ako šesťdesiatich autocentrách v strednej Európe. Naprieč stredoeurópskymi trhmi s jazdenými autami ich ale naopak v ponuke citeľne ubudlo. Len na Slovensku ich trh ponúkol medzimesačne o vyše desať percent menej. Úbytok v ponuke pozorujeme pred prázdninami každoročne, pretože ľudia si často obmieňajú svoje vozidlá pred letnou dovolenkou,“ vysvetlil Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ a člen predstavenstva skupiny AURES Holdings.

Slovenský trh ponúkol v júni 55 178 ojazdených áut, teda o 6 688 menej ako predošlý mesiac. Rovnaká situácia je aj v ďalších európskych krajinách. V Poľsku trh ponúkol o 13 000 menej áut, v Česku dokonca o takmer 18 000. Menej je hlavne veľkopriestorových automobilov, o ktoré je kontinuálne vyšší záujem. „Najväčší pokles ponuky evidujeme pri viacmiestnych automobiloch, ktorých je menej o 23,4 % oproti predošlému mesiacu. Pred letnými dovolenkami sa tradične o tieto vozidlá zvyšuje záujem, čo pozorujeme aj v našich autocentrách,“ doplnil Petr Vaněček.

Ceny ponúkaných áut sa ale držia medzimesačne na rovnakej úrovni, na tuzemskom trhu na úrovni 9 tisíc eur, v Poľsku 6 730 eur (29 999 zlotých) a v Česku 8 763 eur (209 000 Kč). Ponúkané vozidlá na Slovensku sú najčastejšie vo veku 10 rokov a majú najazdených 170 000 km.

Najčastejšie inzerovanou značkou bola v júni tradične Škoda s 9 270 ponúkanými jazdenými vozidlami, nasledoval Volkswagen (7 774 áut) a BMW (4 332 áut). Z jednotlivých modelov bolo ponúknutých najviac vozidiel Škoda Octavia (3 993 áut) a Volkswagen Passat (2 024 áut), ktoré zároveň patria aj medzi najžiadanejšie automobily.

Najviac ponúkané modely jazdených áut podľa typu karosérie na Slovensku v júni 2023:

Kombi SUV Hatchback
1. Škoda Octavia Škoda Kodiaq Škoda Octavia
2. VW Passat VW Tiguan Škoda Fabia
3. VW Golf Škoda Karoq Škoda Rapid
4. Škoda Fabia Škoda Yeti VW Golf
5. Škoda Superb Hyundai Tucson Škoda Scala

Z čisto elektrických vozidiel slovenský trh najčastejšie ponúkal modely Mercedes EQC, Tesla Model 3, Nissan Leaf a Tesla Model S. Z áut s hybridným pohonom to boli modely od Toyoty – Corolla, RAV 4 a C-HR.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk