Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Byt apartman pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
8. januára 2018 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Ponuka voľných bytov v Bratislave klesla, rast ich cien sa spomaľuje

Na konci roka 2017 sa ponuka voľných bytov v novostavbách na realitnom trhu v Bratislave dostala pod hranicu 4-tisíc bytov, konkrétne 3 952. Ide o najnižší stav voľných bytov v Bratislave po jeden a pol roku.

Dopyt po bytoch za posledný štvrťrok 2017 predstavoval 1 184 predaných bytov. Priemerná cena za meter štvorcový dosiahla ku koncu minulého roku 2 605,79 eura s DPH za voľný byt pri medziročnom raste o 3,81 %. Toto tempo je najnižšie za viac ako dva roky, kedy bol priemerný rast ceny 8,44 %. Informovala o tom v pondelok spoločnosť Bencont Investments v tlačovej správe.

„Aj napriek poklesu ku koncu roka môžeme označiť rok 2017 za najsilnejší, čo sa ponuky bytov týka, kedy bolo v priemere na trhu 4 535 bytov každý štvrťrok (v roku 2016 to bolo 4 032 bytov),“ hovoria analytici Bencont Investments. Celková cena sa za voľný byt v Bratislave dostala na 168-tisíc eur s DPH, čím medziročne vzrástla o 4,9 %. Medziročne rástla aj priemerná výmera voľných bytov, a to o 3,53 % na 66,04 metra štvorcového.

Cena predaných bytov sa dostala podľa analytikov Bencont Investments na úroveň 2 531,85 eura s DPH na meter štvorcový. Medziročne táto cena poklesla, aj keď len minimálne, a to o necelé 3 eurá. Predaju stále dominujú 2-izbové (43 % podiel) a 3-izbové byty (31 % podiel). Celková cena predaných bytov dosiahla necelých 158-tisíc eur s DPH, čím medziročne poklesla o takmer 5 %. Celkovo sa za celý rok 2017 predalo v bratislavských novostavbách 5 020 bytov.

„Výrazné zvyšovanie cien novostavieb v budúcnosti neočakávame. Pri jednotkovej cene predpokladáme priemerné ročné tempo rastu medzi 3 – 5 %. Bude za ním stáť najmä spomínané lokálne zvyšovanie cien v rámci populárnych projektov. V budúcnosti však môže byť, vzhľadom na súčasný objem dopytu, problémom nedostatočná nová ponuka bytov. Rok 2017 bol síce rokom s najväčšou priemernou ponukou novostavieb, no už druhý kvartál po sebe vidíme značný pokles ponuky, ktorá klesla pod 4 000 bytov. Pokiaľ by sa ponuka v blízkej budúcnosti dostala pod 3 000 bytov, tak sa dá očakávať ďalšia vlna zvyšovania cien bývania, keďže dopyt v najbližších 2 rokoch s veľkou pravdepodobnosťou ostane rovnako silný,“ informoval o možnej budúcnosti na bratislavskom realitnom trhu hlavný analytik Bencont Investments Matúš Jančura.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X