Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výstavba, diaľnica
ilustračné: SITA
13. októbra 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Poplatok za rozvoj chce mesto vyberať v maximálnej výške

Návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy o miestnom poplatku za rozvoj môžu Bratislavčania pripomienkovať do piatka 21. októbra.

Hlavné mesto SR Bratislava o tom informuje na svojej oficiálnej webovej stránke, kde zároveň návrh VZN aj zverejňuje. Od 1. novembra tohto roka bude na Slovensku platiť zákon o miestnom poplatku za rozvoj. Platiť poplatok bude fyzická alebo právnická osoba, ktorej ako stavebníkovi vydali stavebné povolenie. Vo všeobecne záväznom nariadení magistrát navrhuje sadzbu poplatku na 35 eur na každý meter štvorcový stavby. V návrhu je tiež informácia, že správu poplatku za rozvoj vykonáva magistrát ako jeho správca. VZN by malo byť platné od 1. januára budúceho roka, schváliť ho musí bratislavské mestské zastupiteľstvo.

Pripomienky môžu ľudia posielať písomne na adresu Magistrát hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií, Blagoevova 9, P.O.BOX 76. 850 05 Bratislava 55. K návrhu sa možno vyjadriť aj prostredníctvom elektronickej pošty na adrese [email protected] a tiež ústne v úradných hodinách na magistráte na oddelení miestnych daní, poplatkov a licencií. Výzva na pripomienkovanie VZN platí od stredy 12. októbra.

Výnos z poplatku za rozvoj je príjmom do rozpočtu mesta. Developer môže mestu zaplatiť poplatok od 10 do 35 na každý meter štvorcový stavby, ktorú chce postaviť. Do mestského rozpočtu môže Bratislava vďaka tomuto poplatku získať milióny eur. Použiť ich môže napríklad na rozvoj a na údržbu miestnych komunikácií i verejných priestranstiev. Podmienkou je prijatie VZN, v ňom mesto určí sadzbu poplatku za rozvoj v eurách na meter štvorcový.

Sadzbu poplatku za rozvoj možno meniť k 1. januáru kalendárneho roka. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal na septembrovom zasadnutí bratislavského mestského zastupiteľstva pripomenul, že mesto má pripravené VZN o poplatku za rozvoj a väčšina starostov bratislavských mestských častí je za to, aby výška poplatku bola maximálna.

„Nemám problém s tým, aby sme sa spravodlivo podelili tak, že polovicu príspevku dostanú mestské časti a polovicu mesto. Zdá sa mi to férové a budem to tak navrhovať,“ poznamenal primátor. Novinárom na septembrovom brífingu Nesrovnal povedal, že o návrhu všeobecne záväzného nariadenia o miestnom poplatku za rozvoj by mohli bratislavskí mestskí poslanci rokovať v novembri.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X