Porovnanie pokút za parkovanie: V Bratislave zaplatíte výrazne viac ako vo Viedni a Prahe (Tabuľka)

+
Foto: archívne, www.msp.bratislava.sk

Celkovo sa výška pokút na Slovensku za nesprávne parkovanie pohybuje od 20 do 50 eur. Minimálna pokuta po Viedni je 36 Eur, v Prahe 500 korún a v Bratislave 52 Eur.

Mesto už istý čas aplikuje parkovaciu politiku v konkrétnych častiach Bratislavy. Mestská polícia alebo vyškolení kontrolóri už sledujú dodržiavanie pravidiel parkovacej politiky.

Ruzinov september.jpg

Namiesto nasadenia takzvaných papúč už kontrolóri a mestskí policajti rozposielajú obálky s pokutami. V prípade, že nezaparkujete správne, bude porušenie zákona o cestnej premávke zaznamenané.

To znamená, že kompetentní vytvoria fotodokumentáciu na mieste, vypátrajú totožnosť majiteľa auta, zdokumentujú porušenie zákona do rozkazu o uložení pokuty a následne pokutu zašlú na adresu majiteľa.

Pokuty v Bratislave

Oznámenie o zaslaní pošty nájdene na vašom aute na oranžovom oznamovacom lístku. Pokiaľ ste si našli žltý lístok, ide o upozornenie bez pokuty.

Každý si môže dôkazy o porušení zákona pozrieť na stránke, ktorú nájde v rozkaze o uložení pokuty. Taktiež je možné zaplatiť len 2/3 z pokuty, ak bude uhradená do 15 dní od doručenia.

Po uplynutí 15 dní musí každý zaplatiť plnú sumu a v prípade, ak nebude uhradená, dôjde k exekučnému vymáhaniu. Pokuta je v plnej výške 78 eur a 2/3 cena je 52 eur.

Screenshot 2022 09 17 at 16.59.14.jpg

Pokuty vo Viedni

V porovnaní so susedmi ide o pomerne vysokú pokutu za parkovanie. Vo Viedni je to 36 eur, s tým, že zaplatiť musíte do 14 dní od vystavenia pokuty. V opačnom prípade vás čaká trestný príkaz.

Pokuta vieden parkovanie

Pokuty v Prahe

V Prahe sa za zlé parkovanie môžete vykúpiť za 500 korún, teda približne 20,5 eur podľa Portalridice.cz. Celkovo v krajine zaplatíte pokutu od 500 do 2500 českých korún pokutu. V eurách je to v prepočte približne od 20,5 do 102 eur. Ak už ide o správne konanie, teda ak pokutu nezaplatíte a ignorujete, môžu sa vyšplhať na 10-tisíc korún, čo predstavuje približne 407 eur.

Pokuty v Prahe sa vám môžu zbierať, ide o to, koľkokrát ste zle zaparkovali a koľkokrát vás pritom nafotili a zdokumentovali mestskí policajti.

Mesto Minimálna pokuta
Bratislava 52 eur
Praha 500 korún / 20,5 eur
Viedeň 36 eur

Ak bude vaše auto odtiahnuté v Bratislave zaplatíte za odťah 130 eur + pokutu za priestupok. Vo Viedni sa suma za odťah pohybuje od 264 eur + príplatok za autá bez EČV a náklady na skladovanie za deň. V Prahe je to od 1900 do 3800 korún, čo predstavuje asi 77,5 až 155 + ďalšie poplatky a skladovanie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk