Poslanci bratislavského zastupiteľstva schválili piatich nových šéfov mestských podnikov

Magistrat bratislava kandidat kontrolor vyberove konanie praca mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.com

Viacerí poslanci ocenili nové pravidlá výberových konaní.

Vedením Dopravného podniku Bratislava (DPB) poverili Martina Rybanského, šéfom spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) bude Martin Maslák, Petra Olajoša zvolili na pozíciu šéfa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), Mateja Dobšoviča ako riaditeľa Mestských lesov v Bratislave a šéfkou obchodnej spoločnosti Metro bude Zuzana Kolláriková. Šéfa spoločnosti Generálny investor Bratislavy zvolia v septembri.

Výberová komisia na základe pohovorov s personalistami, kontroly integrity zostavila rebríček najvhodnejších uchádzačov o pozíciu šéfov mestských podnikov a organizácií. Následne aj po vypočutí uchádzačov odporučila primátorovi navrhnúť na schválenie mestským zastupiteľstvom konkrétnych kandidátov.

Nepresné stanovenie požiadaviek na kandidátov

Počas diskusie pred schvaľovaním jednotlivých kandidátov viacerí poslanci ocenili nové pravidlá výberových konaní. „Nastavenie pravidiel bolo lepšie ako v minulosti. Myslím si, že samotné nastavenie výberu bolo veľkým posunom vpred,“ uviedol poslanec Milan Vetrák. Jemu, ako aj iným poslancom ale prekážalo nepresné stanovenie požiadaviek na kandidátov. Domnievajú sa, že niektorí nemuseli spĺňať minimálne požiadavky, ale mohli byť odborne zdatnejší.

Som rád, že samotnú transparentnosť a pripravenosť výberových konaní poslanci ani v diskusii nespochybňovali. Dnešným hlasovaním poslancov môže provizórium v týchto podnikoch skončiť a je na nás, na vedení mesta, na poslancoch, na verejnosti, aby sme napĺňanie cieľov nových manažmentov sledovali,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Pochybovali o uchádzačovi do DPB

Mnohí poslanci však vyjadrili pochybnosti o uchádzačovi do DPB Martinovi Rybanskom. „Nemyslím si, že 30-ročný človek má skúsenosti viesť taký veľký podnik. Pán Rybanský nastúpil v minulosti do DPB ako riaditeľ divízie autobusov. Na 27-ročného človeka bez veľkých skúseností to nebola adekvátna pozícia. Nespochybňujem výber, ale tohto kandidáta nemôžem podporiť,“ uviedol starosta Petržalky Ján Hrčka.

Poslancom takisto prekážalo, že Rybanský v minulosti pracoval v rovnakej firme ako mestský poslanec Ján Buocik a tiež predražené nákupy v DPB v minulosti. „V celom výberovom procese som pristupoval zodpovedne, nič som nezatajoval. V mojom životopise je spomenutá moja previazanosť s pánom Buocikom, keďže sme pracovali v spoločnej firme,“ uviedol Rybanský.

Noví šéfovia mestských podnikov nastúpia do svojich funkcií postupne. Novozvolený riaditeľ Mestských lesov v Bratislave má do funkcie nastúpiť 8. júla. Šéfa organizácie Generálny investor Bratislavy budú bratislavskí poslanci voliť znova, keďže výberová komisia neodporučila žiadneho z uchádzačov na túto pozíciu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk