Hlavné mesto má nové Námestie Nežnej revolúcie.
Poslanci bratislavského mestského zastupiteľstva vo štvrtok 24. októbra schválili návrh na zmenu časti Námestia Slovenského národného povstania (SNP) pred Starou tržnicou na Námestie Nežnej revolúcie. Poslanci takmer jednohlasne súhlasili so zmenou názvu, proti bola len starostka mestskej časti Karlova Ves Dana Čahojová. Účinnosť nového názvu námestia začne platiť 15. novembra 2019.
Kritici návrhu hovorili predovšetkým o tom, aby sa námestie v centre Bratislavy s dôležitým historickým kontextom celkom nepremenovalo. „Ja som presvedčený, že SNP je jedna, ak nie najvýznamnejšia historická udalosť našej krajiny a v žiadnom prípade nechceme to námestie ohroziť. Celou spoločnosťou ide jednoznačný názor na význam pamiatky SNP, obzvlášť v dnešných časoch, keď sa extrémizmus rozširuje. Práve, keď tam pridáme Námestie Nežnej revolúcie, nebudú ďalšie tlaky, aby sa cele námestie premenovalo na Námestie Nežnej revolúcie,“ uviedol počas diskusie k návrhu primátor Bratislavy Matúš Vallo.
Samostatné námestie
Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová nesúhlasila a nakoniec nezahlasovala za zmenu názvu časti námestia. „Nevidím logiku, prečo práve toto miesto premenovať. Môže sa stať, že v budúcnosti iné vedenie mesta môže premenovať zase inú časť námestia. Nemali by sme tento symbol národnej hrdosti okliešťovať. Veľmi by som si želala, aby sme tento krok neurobili a našli iné miesto,“ uviedla Čahojová a odporučila Námestie slobody ako vhodnú lokalitu na premenovanie na Námestie Nežnej revolúcie.
Mestský poslanec a jeden z predstaviteľov Nežnej revolúcie Ján Budaj súhlasil s návrhom zmeny. „Má to výhodu, že je to miesto, kde sa väčšina demonštrácií odohrávala. Premenovanie Námestia SNP by mala byť aj geograficky oddelená časť,“ povedal Budaj. Ako ďalej dodal poslanec Michal Brat nepôjde o fragmentáciu Námestia SNP, pretože časť námestia pred tržnicou bola samostatným námestím v minulosti a preto je vhodným kandidátom, aby mala samostatný názov.
Historické názvy
Priestor pred Starou tržnicou bol historicky samostatným námestím s vlastným názvom. Zlom nastal až v druhej polovici 19. storočia, keď sa tri samostatné námestia, resp. v tom čase ešte stále trhové plochy, zmenili na jednotné Tržné námestie. Námestie pred tržnicou sa tradične nazývalo Chlebný trh.
Južnú časť Námestia SNP/Kamenného námestia, okolo sochy Svätého Floriána medzi vyústeniami Dunajskej, Laurinskej ulice, pôvodne nazývali Pšeničný trh, na konci 18. storočia získal pomenovanie Hydinový trh a potom až do roku 1879 sa volal Zelený a Hydinový trh.
Časť námestia medzi vyústením Kolárskej ulice až po Špitálsku nazývali zase Obchodný rad. Mestská rada v roku 1879 tieto názvy zmenila jednotne na Tržné námestie, ktoré bolo v 60. rokoch minulého storočia premenované na Námestie SNP.