Bratislavskí mestskí poslanci žiadajú primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby riešil situáciu s výstavbou náhradných nájomných bytov pre nájomníkov z reštituovaných domov. Zhodli sa na tom na septembrovom zasadnutí bratislavského mestského zastupiteľstva.
Bratislava je podľa zákona, ktorý NR SR prijala v roku 2011, povinná zabezpečiť k 1. januáru 2017 náhradné bývanie pre ľudí, ktorí sú zapísaní v príslušných zoznamoch. Hlavné mesto SR Bratislava do konca tohto roka náhradné nájomné bývanie pre 580 žiadateľov nezabezpečí, koncom septembra to povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Mestu tak hrozí, že bude doplácať rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájomným reštituentom, čo je podľa bratislavského magistrátu suma približne štyri milióny eur ročne.
Poslanci chcú, aby primátor predstavil projekt výstavby náhradných nájomných bytov a aby prerokoval túto výstavbu na domových schôdzach bytových domov, ktoré sú v blízkosti budúceho staveniska. Mestský parlament tiež v uznesení pripomína, aby Nesrovnal o výsledku týchto rokovaní písomne informoval mestské zastupiteľstvo Bratislavy na jeho októbrovom zasadnutí.
Nesrovnal pred novinármi koncom septembra spomenul, že v súčasnosti má mesto rozpracovaných šesť lokalít na výstavbu nájomných bytov. „Lokalita v bratislavskej Dúbravke, Pri Kríži, má už aj stavebné povolenie,“ poznamenal. Začiatok výstavby predpokladajú ešte v tomto roku, ľudia by sa tam mohli nasťahovať za približne rok až dva a k dispozícii by bolo 68 bytov. Ďalšími lokalitami sú Na Vrátkach v Dúbravke (116 bytov) a petržalské lokality Mamateyova (75 bytov) a Haanova (112 bytov). Päť bytov by mohlo byť v Ružinove v lokalite Borodáčova a sedemnásť v lokalite Istrijská v Devínskej Novej Vsi. Spolu je to 393 bytov, ostatné by mohli byť napríklad v Čunove, v Záhorskej Bystrici i na ďalších miestach v Petržalke a v Ružinove, pre výstavbu by však potrebovali zmeniť územný plán.
Stavať byty môže mesto Bratislava len na vlastných pozemkoch. Primátor Bratislavy podotkol, že pre magistrát je prvotné zabezpečiť, aby ľudia neboli sociálne ohrození. Reštituent má zákonnú povinnosť akceptovať nájomníkov bytov aj po 1. januári nového roka až dovtedy, kým budú mať náhradný byt. Problémom mesta pri riešení bytov je podľa magistrátu okrem zákona aj to, že nemá pozemky vhodné na výstavbu. Za problém považujú aj nevôľu občanov voči výstavbe.