Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
električka
ilustračné: SITA
26. apríla 2018 Správy BratislavaDopravné správy z ciest Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Poslanci odsúhlasili rozšírenie zliav, cestovať výhodnejšie tak môžu ďalšie skupiny ľudí

Ďalším skupinám ľudí chcú udeliť zľavy na cestovanie v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK). Ťažko zdravotne postihnuté (ŤZP) deti a študenti, ktorí dochádzajú do špecializovaných škôl v hlavnom meste a nemajú v Bratislave trvalý pobyt, by mohli mať dopravu v rámci Bratislavského kraja zadarmo.

Bezplatné cestovanie v kraji by mali mať aj držitelia Zlatej Janského plakety a vyššej s trvalým pobytom v Bratislave. S rozšírením zliav pre vybrané skupiny v stredu súhlasili bratislavskí mestskí poslanci na rokovaní zastupiteľstva. Stredajšie rozhodnutie mestských poslancov je prvým krokom k tomu, aby mali tieto skupiny dopravu zadarmo v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji. Stopercentné zľavy pre obe skupiny tak budú platiť až vtedy, keď ich schváli bratislavské krajské zastupiteľstvo.

V súčasnosti so stopercentnými zľavami v rámci Bratislavy cestujú ŤZP ľudia s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji, bonus majú aj držitelia Diamantovej Janského plakety, účastníci protifašistického a protikomunistického odboja. V ostatných zónach v rámci kraja cestujú obe skupiny so zľavou 50 percent.

Sociálna pomoc od mesta

Poskytovanie zľavneného cestovného pre vybrané skupiny je prejavom sociálnej politiky hlavného mesta, ktoré v tejto oblasti z vlastných finančných zdrojov nahrádza sociálnu pomoc. Náklady na rozšírenie zliav pre deti a študentov s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorí dochádzajú do špecializovaných škôl v Bratislave a nemajú v Bratislave trvalé bydlisko, odhadujú na 19 815 eur ročne. Predstavuje to nárast nákladov o 1,6 percenta. „Budeme si robiť hodnotenie, ktoré predložíme na septembrové rokovanie mestského zastupiteľstva,“ povedal novinárom námestník primátora Bratislavy Milan Černý.

„Postupne by som pristúpila aj k zľavám pre dôchodcov a pre študentov. Mesto si však musí uvedomiť, že každou ďalšou zľavou vznikajú ďalšie náklady pre Dopravný podnik Bratislava (DPB). Tomu vznikajú vyššie náklady z toho, že musia platiť viac pohonných hmôt a viac vodičov,“ poznamenala bratislavská mestská poslankyňa a členka dozornej rady DPB Katarína Augustinič. Ako dodala, keď mesto bude chcieť dať ďalšie zľavy, bude ich musieť aj zaplatiť. „Znamená to, že mesto by malo povedať, že zvýši transfer DPB tak, aby kvalita služieb neklesala,“ ukončila.

Zastupiteľstvo zároveň žiada primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby spoločne s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom rokovali so zástupcami Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Vybaviť majú rozšírenie sociálnej politiky štátu formou poskytovania bezplatnej prepravy pre držiteľov preukazov ŤZP vo verejnej doprave.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X