Poslanci opäť neschválili nájom pozemkov pred ambasádou USA

Americká ambasáda, Hviezdoslavovo námestie
SITA

Bratislavskí mestskí poslanci v stredu opäť neschválil prenájom pozemkov na Hviezdoslavovom námestí, na ktorých stojí bezpečnostný plot pred americkým veľvyslanectvom. Aj napriek tomuto rozhodnutiu zastupiteľstva však plot z námestia tak rýchlo nezmizne, pretože podľa Viedenského dohovoru je bezpečnostná zóna súčasťou ambasády aj na priľahlých pozemkoch bez ohľadu na vlastníctvo.

„Jednoznačne sme Američanom dali najavo, že si neželáme plot na našom najkrajšom bratislavskom námestí,“ povedal po hlasovaní bratislavský mestský a staromestský miestny poslanec Martin Borguľa, ktorý proti bezpečnostnému plotu na týchto pozemkoch dlhodobo bojuje. „Chápem každého, komu sa ten plot nepáči, nepáči sa ani mne. Problém je, že my sme mali rozhodnúť o nájme pozemku, nie o plote. To, či plot stojí alebo ho odstránia, by mal riešiť staromestský stavebný úrad. Za prenájom pozemku pod plotom sme mohli získať nie malé peniaze,“ spomenula po hlasovaní námestníčka primátora Bratislavy Iveta Plšeková. Naposledy zastupiteľstvo neschválilo nájom americkej ambasáde vo februári.

Veľvyslanectvo USA na Slovensku vo svojom stanovisku uvádza, že stredajšie hlasovanie mestských poslancov ich sklamalo. Ako ďalej pripomínajú, s bratislavským magistrátom sú stále v kontakte a na riešení problému chcú spolupracovať. Pre nové sídlo americkej ambasády už majú nové miesto. Americké ministerstvo zahraničných vecí si vybralo pozemok, nová ambasáda by mohla byť v blízkosti nového Slovenského národného divadla v Bratislave.

Celková suma, ktorú mohlo hlavné mesto získať z prenájmu, mala byť 480-tisíc eur za rok. Návrh na nájom pozemkov Spojeným štátom americkým predkladali poslancom na dobu určitú, do 15. augusta 2019 s dvojročnou opciou do augusta 2021. „Riešením, ktoré dlhodobo presadzujem, je odstránenie plota, ktorý je čiernou stavbou. Okrem toho plot stojí na pozemkoch, ku ktorým nemá ambasáda právoplatnú nájomnú zmluvu,“ spomenul po februárovom hlasovaní Borguľa.

Americká ambasáda a staromestský miestny úrad sa k téme zatiaľ nevyjadrili.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk