Bratislavskí mestskí poslanci pripravujú hromadnú zmenu navrhovaného rozpočtu na tento rok. Do rozpočtu chcú navrhnúť viac peňazí na verejnú dopravu, na kamerový systém či cyklotrasy, ale aj na obnovu verejných priestranstiev v hlavnom meste.
Informovali o tom predsedovia štyroch mestských poslaneckých klubov Ján Budaj, Jozef Uhler, Martin Borguľa a Katarína Augustinič. S pôvodne navrhovaným rozpočtom nie sú poslanci spokojní, na riadnom zasadnutí zastupiteľstva 26. marca preto nepodporili ani jeho zaradenie do programu. Opätovne by mali o ňom rokovať na mimoriadnom zastupiteľstve hlavného mesta, ktorého termín však zatiaľ oficiálne známy nie je.
Poslanci by do mestského rozpočtu na tento rok chceli dostať napríklad viac peňazí pre Dopravný podnik Bratislava. Podľa predsedníčky mestského poslaneckého klubu Bratislava Inak Kataríny Augustinič je totiž pôvodne navrhovaná dotácia pre podnik likvidačná.
„Určite budeme pripravovať pozmeňujúci návrh tak, aby Dopravný podnik dostal viac peňazí na bežnú prevádzku a nemuseli sa škrtať linky alebo zdražovať cestovné,“ povedala poslankyňa. K nej sa pridáva aj predseda Klubu pre Bratislavu Martin Borguľa. Poslanci z tohto klubu plánujú do hromadnej zmeny rozpočtu zahrnúť 10 priorít, za každého poslanca jednu.
„Za náš poslanecký klub sme si dohodli taký úzus, že každý poslanec predloží jednu drobnú prioritu slúžiacu obyvateľom, ale i návštevníkom mesta. Ide napríklad o rekonštrukciu Amerického námestia, odbočovací pruh doprava na Ružinovskej ulici či napríklad priechod na Molecovej ulici v Karlovej Vsi,“ priblížil Borguľa.
Bratislavský klub, ktorý vedie v mestskom zastupiteľstve Ján Budaj, by rád do rozpočtu presadil peniaze na obnovu aspoň hlavných verejných priestranstiev, ako je napríklad Kamenné námestie. Predseda Pravicového klubu Jozef Uhler hovorí, že už do pozmeňovacieho návrhu pripraveného na marcové zastupiteľstvo sa im podarilo presadiť niektoré priority, ktoré sa týkali napríklad cyklodopravy či sociálnych vecí. No vtedy sa o návrhu rozpočtu ani nerokovalo.
„Pravicový klub je pripravený podporiť rozpočet s pozmeňovacím návrhom, ktorý existoval už pred týždňom. Sme však otvorení každej pozitívnej zmene, ktorú chceme s kolegami pripravovať, či už to bude výraznejšie podporenie verejnej dopravy alebo iných vecí, ktoré sú v rozpočte poddimenzované,“ povedal Uhler.
Mestskí poslanci primátorovi Ivovi Nesrovnalovi vyčítajú, že po nezaradení rozpočtu na riadne zastupiteľstvo pôvodný návrh rozpočtu nestiahol a nedal priestor na zapracovanie nejakých zmien. Do návrhu rozpočtu, ktorý je už zverejnený, sa totiž zasahovať nedá. Poslanci to môžu urobiť pozmeňovacím návrhom až v diskusii počas rokovania na mestskom zastupiteľstve. Podľa Budaja má totiž každý poslanecký klub priority, ktoré s nimi však primátor pred marcovým riadnym rokovaním neprerokoval.
Finančnej komisii, ktorej je Budaj predsedom, podľa neho prišli vtedy stovky pozmeňovacích návrhov, do riadneho rokovania vraj nestihli prejsť ani polovicu z nich. Predsedovia klubov sa preto dohodli, že na mimoriadnom rokovaní o rozpočte skúsia zmeny presadiť hromadným pozmeňovacím návrhom.
Keďže sa nedá do zverejneného návrhu rozpočtu už zasahovať, podľa hovorkyne Bratislavy Ivany Skokanovej všetky pripomienky poslancov spracovali do tabuľky, ku ktorej sa vyjadrili aj jednotlivé odborné oddelenia magistrátu. „Všetky tieto pripomienky môžu byť následne zaradené až na rokovaní mestského zastupiteľstva,“ vysvetlila Skokanová s tým, že cieľom je prijať rozpočet na tento rok.
Bratislavskí mestskí poslanci už pred marcovým rokovaním zastupiteľstva primátorovi vyčítali, že im nedal dostatok času na preštudovanie rozpočtu. Návrh totiž dostali mesiac pred samotným rokovaním. Dodnes sa im nepozdáva ani spôsob prípravy rozpočtu. Návrh pred marcovým zastupiteľstvom neprešiel finančnou komisiou, uznesenie k nemu neprijala ani mestská rada. O jeho zaradení do programu preto museli na zasadnutí mestského zastupiteľstva 26. marca hlasovať poslanci.
O nezaradení bodu rozhodol jediný poslanec, 23 poslancov sa hlasovania zdržalo, 22 o rozpočte chcelo diskutovať. Bratislava tak ostala v rozpočtovom provizóriu. Opäť by malo mestské zastupiteľstvo o návrhu rozpočtu na tento rok rokovať na mimoriadnom zastupiteľstve. Mestskí poslanci predpokladajú, že by sa mohlo konať vo štvrtok 9. apríla, no takýto termín zatiaľ radnica nepotvrdila. K rozpočtu dnes zasadá mimoriadne zvolaná mestská rada.