Poslanci Starého Mesta schválili predaj budovy Divadla Nová scéna za 3,66 milióna eur

Divadlo nova scena stare mesto predaj budova.jpg

Dva nebytové priestory s rozlohou približne 8 400 metrov štvorcových predáva Staré Mesto za 3,66 milióna eur.

Poslanci Starého Mesta na zastupiteľstve schválili predaj budovy Divadla Nová scéna. Štát ako zriaďovateľ divadla môže odkúpiť nebytové priestory v budove na Kollárovom námestí, kde divadlo sídli.

Dva nebytové priestory s rozlohou približne 8 400 metrov štvorcových predáva Staré Mesto za 3,66 milióna eur štátu, zastúpenému príspevkovou organizáciou Divadlo Nová scéna.

Podmienkou predaja je zachovanie činnosti divadla na minimálne 20 rokov. Mestská časť získa z predaja polovicu sumy, druhá časť pôjde do rozpočtu magistrátu, ktorý je vlastníkom priestorov.

Spolupráca s mestskou časťou

Po úspešnom predaji plánuje vedenie mestskej časti podpísať s divadlom zmluvu o spolupráci, ktorá by zahŕňala napríklad predaj lístkov za výhodnejšie ceny pre seniorov či zamestnancov úradu, ale predovšetkým by malo ísť o spoluprácu na kultúrno-spoločenskej úrovni.

Vlastníctvo priestorov bolo pre nás vždy kľúčové. Sme radi, že ministerstvo kultúry a štát s kúpou súhlasili,“ povedala riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová.

Príliš nízke nájomné

Nebytové priestory sú v majetku hlavného mesta Bratislavy a v správe Starého Mesta, od ktorého si ich divadlo prenajíma od roku 1994. Na základe zmluvy z roku 2004 uhrádzalo Divadlo Nová scéna, príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, mestskej časti mesačné nájomné 1 547 eur, čo predstavuje ročný nájom v hodnote 18 563 eur.

Sumu za prenájom stanovenú v roku 2004 sa mestská časť niekoľkokrát pokúšala navýšiť, vždy však neúspešne,“ priblížila hovorkyňa Starého Mesta Martina Karmanová.

Nízke nájomné nedokázalo mestskej časti pokryť výrazné náklady spojené so sanáciou priestorov. Ako dodala, ani vedenie divadla nemohlo zabezpečiť rekonštrukcie spojené s realizáciou činností, na ktoré bolo zriadené, keďže priestory im nepatrili.

Potrebuje výraznú rekonštrukciu

Pre mestskú časť je aj z dôvodu nevyhnutnosti výraznej rekonštrukcie a modernizácie priestoru divadla efektívnejšie, hospodárnejšie a účelnejšie nebytové priestory predať divadlu.

Proces vysporiadania majetkových vzťahov trvá už dve desaťročia. Suma za predaj priestorov sa pôvodne pohybovala na úrovni 3,45 milióna eur. „Novému vedeniu Starého Mesta sa podarilo vyrokovať ešte výhodnejšiu cenu, a to 3,66 milióna eur,“ doplnila Karmanová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk