Poslanci upozorňujú na to, že nákup nových MHD autobusov by mohol byť drahší, ako sa plánovalo

autobusy, MHD
ilustračné: SITA

Vozový park Dopravného podniku Bratislava (DPB) by sa mal rozrásť o 90 nových autobusov. Ich nákup chce podnik financovať prostredníctvom dlhodobého úveru vo výške 24 miliónov eur, niektorí poslanci tvrdia, že to nebude stačiť a na nákup treba až 27 miliónov eur.

Diskutovalo sa na tom na minulotýždňovom mestskom zastupiteľstve. Podľa poslanca Ignáca Koleka je suma 24 miliónov nepostačujúca, vychádzal pri tom z údajov, ktoré dovtedy prišli z elektronickej aukcie. Nákupná cena by mala byť vyššia o tri milióny eur.

Podľa analýz pritom mal DPB nakúpiť autobusy za 21 miliónov, čiže sa vytvorila rezerva 24 miliónov. Ani to nebude stačiť, pretože podľa verejnej súťaže to zatiaľ vychádza na 27 miliónov eur. Podľa poslanca a člena Dozornej rady DPB Radoslava Olekšáka výberový proces ešte nie je uzavretý. Vyslovil však otázku, prečo sa tie isté autobusy nakupujú v Bratislave drahšie ako v Košiciach, položiť ju chce na rokovaní dozornej rady už túto stredu 31. mája. Podľa neho mala byť najprv urobená súťaž až potom sa riešiť úverové zdroje.

Na návrh poslanca Koleka prijali mestskí poslanci uznesenie, v ktorom žiadajú primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby zastupiteľstvu, v prípade ak bude nákupná cena autobusov vyššia ako už schválený 24-miliónový úver, znovu predložil na schválenie úver pre DPB.

Proces verejného obstarávania stále nie je uzatvorený, preto sa k nemu mesto ani DPB nevyjadruje.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk