Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bicykel pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
23. marca 2018 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Poslanci žiadajú skoré vybudovanie cyklotrás pri Dunaji

Bratislavské mestské zastupiteľstvo žiada primátora Bratislavy Iva Nesrovnala o vybudovanie cyklotrás na nábreží Dunaja. Zhodli sa na tom na štvrtkovom rokovaní mestského parlamentu. Týka sa to cyklotrasy v centre mesta od Šafárikovho námestia po Prírodovedné múzeum SNM. Hotová má byť do polovice septembra tohto roka.

Ďalšia trasa má byť od Prírodovedného múzea po Most SNP podľa hotového projektu Správy telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislavy. Termín pre túto cyklotrasu je do 17. novembra tohto roka. Poslanci žiadajú aj cyklotrasu od Mosta SNP cez River Park po Most Lafranconi, tam je termín do 1. septembra 2019.

Predkladateľkou tohto materiálu je poslankyňa Elena Pätoprstá. V dôvodovej správe uvádzajú, že zlúčenie pešieho a cyklistického pohybu nie je bezpečným riešením.

Zóna zmiešaného pohybu

Zastupiteľstvo zároveň žiada zachovanie a bezpečnú cyklotrasu vo vyhradených pruhoch na nábreží medzi Mostom SNP a Mostom Lafranconi v zmysle platného územného plánu hlavného mesta SR Bratislavy. Od tohto týždňa je totiž na promenáde pri rieke zóna zmiešaného pohybu. Doteraz bol na tomto nábreží vyznačený koridor pre cyklistov, ten sa však zmenil na zvislé dopravné značenie s označením C 12, čo znamená zrovnoprávnenie pohybu chodcov a cyklistov. Cyklisti však majú povinnosť neohroziť chodcov.

„V rovnakom režime funguje cyklotrasa na nábreží v Petržalke. Staré Mesto v auguste minulého roku súhlasilo so zmenou ako s dočasným riešením,“ uviedol Milan Stanislav zo staromestského úradu. Ako dodal, starosta Starého Mesta Radoslav Števčík už niekoľko rokov navrhuje ako definitívne riešenie presun tranzitnej cyklodopravy na komunikáciu na Nábreží armádneho generála L. Svobodu. „Promenáda je v prvom rade chodník a po ňom by nemali jazdiť cyklisti. Slabší v tomto súboji sú chodci, ktorých musíme chrániť,“ pripomína starosta Števčík v stanovisku samosprávy. Zmena značenia podľa developera J&T REAL ESTATE, ktorý má na nábreží River Park, nebráni cyklistom vo využívaní promenády, ani neruší existujúcu cyklotrasu. Zóna zmiešaného pohybu je najbezpečnejšie riešenie, tvrdí spoločnosť v tlačovej správe.

Testovanie nového nariadenia

Primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal v utorok na nábreží spomenul, že na ňom môžu byť všetci, len sa musia navzájom prispôsobiť. Riešením je podľa neho nová, oddelená a bezpečná cyklotrasa, nie čiary namaľované na chodníku tak, ako je to na tomto mieste v súčasnosti. Cyklokoalícia, ktorá sa zaoberá rozvojom cyklistickej dopravy v hlavnom meste, nevidí dôvod, aby sa na tomto mieste rok testovalo nové nariadenie. „Naďalej považujeme za najbezpečnejšie riešenie oddelený priestor pre chodcov a pre cyklistov,“ poznamenal Dan Kollár z Cyklokoalície.

Značka C 12 prikazuje vyobrazeným významovým symbolom vyznačeným užívateľom, napríklad chodcom a cyklistom, použiť v predmetnom smere takto označenú spoločnú cestičku alebo pruh. Cestičku alebo pruh môže použiť aj človek na kolieskových korčuliach, ak tým neobmedzí ani neohrozí vyznačených užívateľov. Iným účastníkom cestnej premávky je používanie cestičky alebo pruhu zakázané.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X