Poslanec Borguľa žiada zrušenie tendra na osvetlenie, zvažuje tiež podanie trestného oznámenia na Nesrovnala

Osvetleny_priechod1.jpg
ilustračné: bratislava.sk

Bratislavský mestský a staromestský miestny poslanec Martin Borguľa podal námietku voči prebiehajúcemu tendru na zabezpečenie verejného osvetlenia v hlavnom meste. Povedal to na štvrtkovom brífingu s tým, že na magistrát hlavného mesta podal takzvanú žiadosť o nápravu a na Úrad pre verejné obstarávanie podnet na kontrolu zákazky hlavného mesta.

Zároveň žiada zrušenie prebiehajúceho verejného obstarávania a prípravu nového návrhu súťažných podkladov. Podľa neho je totiž tender v rozpore so zákonom a neprebieha transparentne. Dodal, že verejné obstarávanie by malo podliehať schváleniu v mestskom zastupiteľstve a malo by byť pod kontrolou odborníkov a diať sa pred očami verejnosti.

„Tu ide o odovzdanie majetku mesta dodávateľovi na dvadsať rokov a o zákazku za takmer 144 miliónov eur. Mestskému zastupiteľstvu je vyhradené rozhodovať o najdôležitejších otázkach celomestského charakteru a schvaľovať najdôležitejšie úkony týkajúce sa majetku mesta a kontrolovať hospodárenie s ním. Domnievam sa, že mestské verejné osvetlenie spadá do tejto kategórie, a preto by primátor rozhodne nemal konať sám, ale pod dohľadom zastupiteľstva,“ povedal Borguľa.

Poslanec sa tiež pred novinármi vyjadril, že zvažuje podanie trestného oznámenia na primátora Bratislavy Iva Nesrovnala pre nepodpísanie viacerých uznesení, ktoré mestskí poslanci na zasadnutí zastupiteľstva schválili.

„Primátor nepodpísaním viacerých uznesení prekračuje svoje právomoci a je to podľa mňa zneužívanie právomocí verejného činiteľa, lebo primátor môže v dvoch prípadoch nepodpísať uznesenie, a to vtedy, keď je uznesenie nezákonné a keď je nevýhodné pre mesto. Napriek tomu, že uznesenia boli väčšinou poslancov v zastupiteľstve schválené, a podľa mňa nie sú nezákonné ani nevýhodné pre mesto, primátor nerešpektoval rozhodnutie poslancov a uznesenia nepodpísal,“ povedal Borguľa, ktorý zvažuje zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva, kde si tieto veci s primátorom vydiskutuje. Zasadnutie mimoriadneho mestského zastupiteľstva by podľa neho mohlo byť približne o dva týždne.

Martin Borguľa hovoril na brífingu aj o odstránení bezpečnostného plota spred americkej ambasády na Hviezdoslavovom námestí. Predpokladá, že plot spred ambasády by mohol zmiznúť do konca roka.

Americká ambasáda, Hviezdoslavovo námestie
SITA

„Americkej ambasáde už doručili výzvu zo staromestského miestneho úradu na dodanie dokumentov na legalizáciu plota. Ambasáda v danom termíne dokumenty nedoručila, následne im predĺžili lehotu na ich dodanie na 90 dní, Táto lehota sa končí 16. júla a pravdepodobne tie dokumenty znova nedoručia,“ vysvetlil poslanec.

Mestské zastupiteľstvo totiž podľa neho nájomnú zmluvu pre ambasádu neschválilo a do toho termínu už ani neschváli, a preto po tomto termíne začne proces odstraňovania nelegálneho plota na Hviezdoslavovom námestí. „V praxi to znamená, že približne mesiac bude trvať, kým staromestský stavebný úrad napíše rozhodnutie o odstránení plota, rozhodnutie potom doručia americkej ambasáde, tá sa, predpokladám, odvolá, a v tom prípade to pôjde na krajský stavebný úrad. Ten by mal vydať právoplatné rozhodnutie, proti ktorému sa nebude dať odvolať, čiže americká ambasáda musí na vlastné náklady nelegálny plot odstrániť,“ uzavrel Borguľa.

Bratislavský magistrát sa k veci zatiaľ nevyjadril.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk