Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mlada_petrzalka 52_oliver kriz.jpeg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Oliver Kríž
29. júna 2018 Správy BratislavaKomunálna politika Bratislava od BratislavaDeň.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Poslanec Oliver Kríž bude kandidovať za starostu Petržalky, známe sú aj ďalšie mená

Ako starosta chce vyvinúť väčší tlak na magistrát pre pokračovanie električky na koniec Petržalky.

Bratislavský mestský a petržalský miestny poslanec Oliver Kríž bude v novembrových komunálnych voľbách kandidovať za starostu bratislavskej Petržalky. Novinárom to oznámil v piatok na tlačovej konferencii v Petržalke. Líder lokálnej strany Mladá Petržalka chce ako starosta vyvinúť väčší tlak na magistrát pre pokračovanie električky na koniec Petržalky. Jeho prioritou sú aj zavedenie pravidiel parkovania, ktoré zvýhodňujú Petržalčanov a miesta v škôlkach pre petržalské deti.

Volebný program Olivera Kríža sa zameriava na riešenie najväčších problémov dopravy, starostlivosti o verejné priestranstvá a školstva. Parkovací systém by podľa neho jednoznačne mala spravovať Petržalka, nie súkromné firmy. Presadiť by chcel aj výstavbu bezpečných cyklotrás, ktoré by boli oddelené od áut. Ako v piatok uviedol, prioritou je aj fungujúci miestny úrad. Petržalka by podľa neho mala mať aj vlastné centrum. „Z Námestia Republiky chcem vytvoriť miesto, kde sa budú Petržalčania stretávať. Mohla by tam byť zeleň, lavičky a priestor na komunitné trhy,“ poznamenal na tlačovej konferencii.

Kandidát na petržalského starostu v piatok predstavil aj kandidátov do petržalského miestneho zastupiteľstva. Medzi nimi je súčasná miestna poslankyňa Daniela Palúchová, ktorá sa zaoberá sociálnymi vecami. Kandidovať do petržalského parlamentu chce opäť aj Michal Vičan, ktorého prioritou ostáva šport. O post poslanca sa bude v novembri uchádzať aj súčasný miestny poslanec v Petržalke Juraj Kríž. V tíme Olivera Kríža je aj Marek Kovačič, ktorý sa zaujíma o petržalské ihriská. Zoznam kandidátov však nie je kompletný, kandidáti ešte môžu podľa Kríža pribúdať.

Za starostu bude v novembri kandidovať aj vicestarosta bratislavskej Petržalky Ján Bučan. Do volieb pôjde ako nezávislý kandidát. Svoj zámer oznámil médiám vo štvrtok. Ján Bučan je vicestarosta mestskej časti Bratislava – Petržalka a zároveň predseda združenia My sme Petržalka. Niekoľko rokov pracoval v štátnej správe ako aj v súkromnej sfére ako senior analytik. Jednou z kľúčových tém jeho volebnej kampane bude jazero Veľký Draždiak. “Za tridsať rokov sa na Veľkom Draždiaku nezmenilo takmer nič. Preto som oslovil architekta Balázsa Füzéka, aby sme spolu pripravili riešenie pre obyvateľov Petržalky, ako by Veľký Draždiak mohol vyzerať,“ uviedol ďalej vicestarosta mestskej časti. Druhou veľkou témou, na ktorej chce Ján Bučan postaviť svoju volebnú kampaň, je koncept Petržalskej karty. Karta má podľa neho obyvateľovi Petržalky ponúknuť komplexný balík služieb a zliav, napríklad zvýhodnené kultúrne podujatia v Petržalke, zvýhodnenú návštevu v pobočkách miestnej knižnice či zvýhodnenú návštevu plavárne.

Starostkou najväčšej bratislavskej mestskej časti chce byť aj Elena Pätoprstá. V súčasnosti je podpredsedníčkou Bratislavského samosprávneho kraja, bratislavská mestská i petržalská miestna poslankyňa. Svoju kandidatúru pre agentúru SITA potvrdila s tým, že podporu jej sľúbila ZMENA ZDOLA, Demokratická únia.

V novembri bude za petržalského starostu kandidovať aj Marián Greksa. Súčasný bratislavský krajský i bratislavský mestský poslanec bude nezávislý kandidát. Ako uviedol, zamerať by sa chcel na pokračovanie električky v Petržalke až do Janíkovho dvora. Prioritami sú tiež pre neho viac zelene v mestskej časti a privítal by aj nové divadlo.

O kreslo starostu Petržalky zabojuje po štyroch rokoch opäť aj Ján Hrčka. V komunálnych voľbách v roku 2014 skončil na druhom mieste za súčasným starostom Petržalky Vladimírom Bajanom. Hrčka v súčasnosti sedí v bratislavskom mestskom i petržalskom miestnom zastupiteľstve. Tiež bude kandidovať ako nezávislý. So svojím tímom Pre Petržalku sa chce venovať sociálnej oblasti, vzdelávaniu, kultúre i územnému plánovaniu. Vo svojom tíme má ľudí, ktorí sa budú vo voľbách uchádzať o poslanecké posty ako nezávislí kandidáti.

Starosta Petržalky Vladimír Bajan zatiaľ neuviedol, či sa bude v novembrových komunálnych voľbách opäť uchádzať o post starostu najväčšej bratislavskej mestskej časti. „Počkáme si na to, myslím si, že je dosť času,“ povedal na jar pre agentúru SITA. Na otázku, kedy to médiám povie, odpovedal, že ak nebude nič mimoriadne, vyzerá to tak, že v septembri. V komunálnych voľbách v roku 2014 získal Vladimír Bajan 6 382 hlasov, volebná účasť v Petržalke dosiahla 28,35 percenta. V súčasnosti je Bajan petržalským starostom piatykrát a zároveň je aj poslancom bratislavského mestského i bratislavského krajského zastupiteľstva.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X