V Petržalke sa obyvatelia ocitli v boji s nečakaným nepriateľom – premnoženými potkanmi. Potkany sa tešia hlavne hnedým odpadkovým nádobám na kuchynský odpad. Obyvatelia priznávajú, že smeti vynášajú so strachom.
V Petržalke, najväčšom sídlisku na Slovensku, sa obyvatelia stretávajú s desivou realitou – premnoženými potkanmi, ktoré sa túlajú ulicami a požierajú odpadky. Táto situácia spôsobuje nebezpečenstvo pre obyvateľov, ktorí sa boja vynášať odpadky. Boja sa potkanov, ktoré si v skupinách vychutnávajú smeti mimo kontajnerov.
Ako uvádza portál tvnoviny.sk hlodavce si najviac užívajú najmä hnedé kontajnery s kuchynským odpadom, ktoré bývajú poloprázdne a vietor ich často prevráti na zem. K problému sa pre portál vyjadril aj biológ Richard Szollos: „Najväčší problém je ten, že my potkany pozývame ako k prestretému stolu.“ Naznačuje tiež, že problém je aj v spôsobe, akým sa odpadky likvidujú. Otvorené kontajnery s kuchynskými odpadmi sú pre potkany ako pozvánka na hostinu. Problém registruje aj mestská časť.
Mestská časť registruje potkany najmä v lokalitách Námestie hraničiarov 20, Tupolevova 1, Budatínska 3 – 13, ale aj v blízkosti MŠ Tupolevova 20. Premnoženie si vysvetľuje miernou zimou a vysokými teplotami.
Napriek snahám mestskej časti o riešenie problému, ako je povinná deratizácia dvakrát do roka, sa zdá, že potkanov je stále viac. „A navyše, ako tvrdia viacerí deratizatéri, zbaviť sa týchto zvierat úplne, je takmer nemožné,“ dodáva mestská časť na svojej sociálnej sieti.
Deratizácia sa začala s aprílom a potrvať by mala do konca mája. V tomto období sa vkladajú biocídne nástrahy do funkčných dier vytvorených hlodavcami, ktoré sa následne zasypávajú, čo zabráni voľnému prístupu detí, nepovolaným osobám a necieleným zvieratám. Napriek tomu mestská časť odporúča v najbližších týždňoch strážiť domácich miláčikov aj deti, aby nedošlo k nechcenej konzumácii jedovatých látok. Ide o červeno sfarbené nástrahy, ktoré pri požití vyvolávajú chuťový odpor pre človeka, psov a mačky.
Pomoc pre obyvateľov by mohli predstavovať uzatvorené smetné nádoby zabudované v zemi. „Správcovské spoločnosti môžu o dotácie na podzemné kontajnery požiadať danú mestskú časť, ktorá im takéto smetné nádoby sčasti preplatí,“ uviedol portál.