Potvrdené: Najšťastnejší ľudia údajne žijú v okolí Bratislavy

Najšťastnejší ľudia žijú v BA
ilustračné: gettyimages

Analytici z Úradu vlády SR na základe analýzy vyhlásili, že najšťastnejší ľudia údajne žijú v okolí Bratislavy a Kežmarku.

Nový pohľad na spôsob merania pocitu šťastia a blahobytu

Nedávno ukončená analýza Inštitútu pre stratégie a analýzy Úradu vlády SR s názvom Od HDP k šťastiu – Policy brief analýzy faktorov spokojnosti so životom autorov Jána Fidrmuca, Damiána Pastora a Kataríny Rimegovej priniesla zaujímavé výsledky. Cieľom analýzy bolo priniesť nový pohľad na spôsob merania blahobytu a pocitu šťastia občanov Slovenskej republiky, pretože doposiaľ bol jediným indikátorom na meranie ekonomického rozvoja krajiny len hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa a takáto interpretácia mohla viesť k skreslenému vnímaniu blahobytu.

Výsledky analýzy ISA nepozostávali len z pocitov šťastia obyvateľov jednotlivých regiónov Slovenska, ale aj z takých faktorov ako vek, pohlavie, rodinný stav, štatút na trhu práce, príjem domácnosti, miera nezamestnanosti, očakávaná dĺžka života, priemerný príjem v domácnosti a pod. Výsledkom podrobnej analýzy týchto determinantov šťastia je tzv. produkčná funkcia šťastia, ktorá vysvetľuje subjektívny pocit šťastia prostredníctvom objektívne merateľných faktorov.

Výsledky

Analýza priniesla nasledujúce výsledky:
  • pocit šťastia obyvateľov Slovenska klesá s vekom do 40. až 50. roka života, no potom začína opäť rásť;
  • šťastnejší sú ľudia, ktorí žijú s partnerom alebo v mnohopočetnej domácnosti;
  • príjem má efekt v tvare otočeného U, čo znamená, že pocit šťastia najprv so zvyšujúcim sa príjmom rastie, ale po dosiahnutí približne štvornásobku priemeru príjmov v krajine začína klesať;
  • ľudia, ktorí sa modlia aspoň raz za deň, sú šťastnejší ako tí, ktorí sa modlia menej často alebo sa nemodlia vôbec;
  • muži vykazujú nižší pocit šťastia ako ženy a členovia minoritných spoločností v krajine sú menej šťastní ako členovia majoritnej spoločnosti.

Najlepšie dopadlo okolie Bratislavy

Produkčná funkcia šťastia umožňuje vyrátať aj predpokladaný pocit šťastia občanov v regiónoch. Najväčší predpoklad pre šťastný život majú občania Pezinka a okresy v okolí Bratislavy. Celkovo však predpokladaná spokojnosť občanov na Slovensku má relatívne nízku variáciu – od 6,9 (Trnava) do 7,2 (Pezinok) na 10 bodovej škále.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk