Červeno-biele kontajnery rozmiestnili na najviac frekventovaných miestach.
V Rači pribudli nové smart zberné nádoby určené na malý elektroodpad a použité batérie. V tlačovej správe o tom informovala spoločnosť Asekol SK, ktorá v spolupráci s mestskou časťou kontajnery zabezpečila.
„V Rači bolo umiestnených šesť smart zberných nádob, každá je vybavená senzorom, ktorý kontroluje stav naplnenosti a každý si tak vie skontrolovať prostredníctvom aplikácie, či je kontajner v jeho blízkosti ešte možné využiť,“ uvádza spoločnosť.
Zberné nádoby rozmiestnili v najviac frekventovaných oblastiach Rače. Ide o ulice Plickova, Závadská, Oblačná, Dopravná, Hlinícka a Jozefa Hagaru. „Mestská časť Bratislava – Rača sa tak stane prvou v hlavnom meste, kde občanom triedenie elektroodpadu uľahčia,“ dodala spoločnosť.
Červeno-biele kontajnery
Červeno-biele kontajnery sú určené na zber malého elektroodpadu, batérií a akumulátorov. „Vhadzovať do nich je prípustné všetky malé elektrospotrebiče ako rýchlovarné kanvice, hriankovače, fény, mobilné telefóny a podobne, ktoré je možné vložiť do zberného otvoru. Do kontajnerov je zakázané vhadzovať monitory, televízory, žiarivky a výbojky, ktoré treba aj naďalej odovzdávať na špecializovaných miestach,“ upozorňuje spoločnosť.
Každý zo šiestich kontajnerov je vybavený senzorom naplnenia a označený QR kódom na vonkajšej strane. „Vďaka senzorom dokážeme sledovať naplnenosť kontajnerov a plánovať odvoz odpadu tak, aby sa nestalo, že sú preplnené,“ uviedol konateľ spoločnosti Asekol SK Ronald Blaho.
Bezplatná aplikácia
Prostredníctvom bezplatnej aplikácie Sensoneo môžu sledovať stav naplnenosti smart kontajnerov vo svojom okolí aj obyvatelia.
„V mestskej časti Bratislava – Rača sme veľmi radi, že sme boli oslovení s ponukou červeno-bielych kontajnerov. Tešíme sa, že aj touto cestou vieme rozšíriť portfólio zberných nádob, a teda aj uľahčiť našim občanom správne triedenie odpadu,“ uviedol vedúci oddelenia životného prostredia a dopravy Matúš Čupka.
Nárast produkcie odpadov
Podľa Správy o stave životného prostredia, ktorú každoročne publikuje Ministerstvo životného prostredia SR, bol medziročný nárast produkcie odpadov v roku 2018 takmer 10 percent.
Na jedného obyvateľa tak pripadlo 427 kilogramov komunálneho odpadu. Trend zvyšovania produkcie odpadov, ktorého nárast sa očakáva aj v najbližších rokoch, sa týka rovnako produkcie elektroodpadu. V roku 2018 pripadlo na jedného obyvateľa 5,76 kilogramu odpadu z elektrozariadení.
„Červeno-biele kontajnery sú ideálnym riešením, ako sa zbaviť malého elektroodpadu tak, aby neskončil v komunálnom odpade, ale na tom správnom mieste,“ vysvetlila spoločnosť.
Asekol SK je neziskovo hospodáriaca organizácia, ktorá od roku 2010 zabezpečuje na Slovensku nakladanie s elektroodpadom, použitými batériami a akumulátormi a od roku 2020 i na obaly a neobalové výrobky.