Použitím starých materiálov vznikne nové oblečenie. Uskutoční sa Fashion Show recyklovanej módy

jeans, nohavice, rifle
pixabay.com

V bratislavskom Rivers Clube sa v piatok 22. apríla uskutoční prehliadka módneho projektu Fashion Show recyklovanej módy. O podujatie, ktoré predstaví kúsky vyrobené z recyklovaných materiálov a starého textilu, sa postará projekt Resonance v spolupráci s renomovanými návrhármi a návrhárkami a študentmi Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave.

Cieľom prehliadky je ukázať, ako použitím starých materiálov vzniká nové oblečenie, ktoré šetrí životné prostredie. „Aj vaše staré rifle vieme zmeniť na krásny odev. Do konca februára nám ľudia môžu nosiť oblečenie, o ktoré už nemajú záujem a venovať ho do projektu. Zbierame hlavne ženské oblečenie s dôrazom na rifľovinu, keďže tohtoročnou témou sú džínsy,“ povedala spoluzakladateľka Resonance Zuzana Aichová. „Vlani sa vyzbieralo obrovské množstvo šiat, čím sa potvrdilo, že takmer každý z nás má kdesi v byte, pivnici či na povale zabalené tašky nepotrebných šiat,“ dodala.

Nielen oblečenie sa dá vyrobiť z použitých materiálov, ale aj rôzne doplnky a šperky, o čom návštevníčky a návštevníkov presvedčí slovenská dizajnérka kabeliek a šperkov Denisa Bizoňová. „Nie som hlúpa, aby som verila, že niekoľko tisíc viečok, ktoré neskončia na skládke, zachráni svet. Ale milujem tie okamihy, keď sa z drobných hliníkových plieškov, ktoré ležia celé veky na zemi, vykľuje nádherná striebrolesklá vecička. Napríklad kabelky z použitých uzáverov z plechoviek moje kamarátky milujú,“ prezradila Bizoňová.

Na unikátnom podujatí sa predstaví aj hostka zo zahraničia, ktorou je anglická návrhárka Sara Li-Chou Han. Mladá dizajnérka sa k navrhovaniu zaujímavých a zároveň ekologických modelov dostala už na vysokej škole. „Ak chceme žiť v spravodlivom svete a chceme zachovať zdravú planétu pre ďalšie generácie, musíme sa trochu inak správať. Jednou zciest je recyklovanie. A aj recyklovanie módy. Viete, že tona second-handového oblečenia stojí približne 1 160 eur a tona nového až neuveriteľných 17-tisíc eur? Pritom zo starých materiálov sa dajú vyrobiť naozaj sexi odevy,“ skonštatovala rodáčka z Londýna.

Netradičnú módnu šou bude moderovať Michal Sabo a hudobne sa počas nej predstaví Anita Soul. Ekologické odevy si budú môcť záujemkyne a záujemcovia zakúpiť v rámci dobročinnej dražby, výťažok z ktorej poputuje rodinám v núdzi. Lístky na podujatie sú už v predaji.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk