Povesť o rytierovi Rolandovi: Aký príbeh sa skrýva za legendou o bratislavskej fontáne?

maximilianova-fontana-hlavne-namestie-rekonstrukcia-sita-1.jpg
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Poznáte legendu o rytierovi Rolandovi a jeho soche, ktorá sa vypína na jednej z najkrajších fontán v Bratislave?

Bratislavskú fontánu na Hlavnom námestí dal postaviť uhorský kráľ Maximilián II. pre nedostatok vody a požiaru v hlavnom meste. Socha na vrchole Maximiliánovej fontány znázorňuje statočného rytiera Rolanda spolu s jeho zázračným mečom a rohom. S týmto mečom údajne porazil celé vojská a ak zatrúbil na svoj roh, nepriatelia upadali do spánku.

Rolandova fontána, Bratislava
Foto: RH

Melódiu, ktorá vychádzala z Ronaldovho rohu, si však obľúbili mnohí Bratislavčania, no najmä mamičky detí, ktoré zaspávali na jeho príjemný zvuk.

Po určitom čase sa Roland vrátil do svojej rodnej krajiny a ulice hlavného mesta ostali bez tejto melódie. A tak sa jedného dňa bratislavské mamičky prišli sťažovať richtárovi, že ich deti nemôžu spávať, nakoľko už nie je počuť pieseň, ktorú Roland hrával údajne svojej milej.

Richtár sa preto rozhodol, že ak nemôže hrať rytier, tak bude hrať fontána. Žblnkot vody stekajúcej po fontáne má tak pripomínať Rolandovu pieseň.

maximilianova-fontana-hlavne-namestie-rekonstrukcia-sita-1.jpg
Foto: SITA/Branislav Bibel

O fontáne sa odvtedy hovorí veľa rôznych príbehov a povestí. Napríklad, že na Nový rok sa rytier otočí na druhú stranu a pokloní sa pánom, ktorí svojimi životmi ubránili mesto. Ďalší príbeh vraví, že na Veľký piatok zíde socha z podstavca, aby zamávala mečom na všetky svetové strany. Avšak vidieť to môže iba rodený Bratislavčan, ktorý nikdy nikomu neublížil.

Povestí o Maximiliánovej fontáne je nespočetne veľa. Aký príbeh ste počuli vy?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk