Slovenská armáda je od roku 2006 čisto profesionálna. Povinná vojenská služba trvala takmer 140 rokov.
Dnešní mladí chlapci nevedia, čo je to povinná vojenská služba, no ak by sa narodili o pár desiatok rokov skôr, zažili by si ju. V roku 1868 začal platiť branný zákon, ktorý prikázal všeobecnú brannú povinnosť pre väčšinu mužov Uhorska vo veku 21 a viac rokov.
Keď bol cisárom František Jozef, branci museli odslúžiť 3 roky a námorníci 4 roky. V Česko-Slovensku mala pôvodne trvať vojenčina 14 mesiacov, no predĺžila sa na 2 roky. Pre niektorých mladíkov boli však udelené výnimky a slúžili kratšie, napríklad pre štúdium na vysokej škole či zo sociálnych dôvodov.
Nové účesy
Mladí branci sa prezývali bažanti, mnohí z nich sa vojenskej služby obávali. Čakal ich tvrdý výcvik, odlúčenie od domova a ak narazili na prísnych vojakov, vedeli im výcvik znepríjemniť šikanou či ponižovaním.
Niektorí muži sa rozhodli vyhnúť službe tým, že sa pokúsili utiecť, v dôsledku čoho často skončili za mrežami. Muži sa museli na vojne taktiež ostrihať. Všetci branci mali rovnaké oblečenie aj účesy.
Mladíci na službu často cestovali vlakom, neraz z bratislavskej Hlavnej stanice. Na videu hovorí o vojenskej službe aj mladík, ktorý je absolventom vysokej služby. Nastupoval na 9 mesiacov, pretože absolvoval celú vojenskú katedru. „Bol to dosť veľký zásah do môjho súkromia, jednak som ženatý, a mal som dobré miesto, ktoré mi zaručovalo platový postup, prísun financií a teraz to bude o niečo horšie,“ priznal mladík.
Po registrácii či okúpaní putovali mladíci do výstrojného skladu, kde si prvýkrát obliekli novú rovnošatu. Nováčikov čakalo prvý deň preberanie a uloženie vecí, mohli napísať listy svojim blízkym a na druhý deň už začínali rozcvičkou.
Koniec narukovania
Minister obrany Juraj Liška zrušil v roku 2005 povinnú vojenskú službu. Ako povedal minister, dôvodom zrušenia služby bol fakt, že chcel mať profesionálne ozbrojené sily a ozbrojené sily boli pripravené fungovať aj bez vojakov základnej služby. Poslední branci nastúpili v júli 2005.
V súčasnosti je možné absolvovať dobrovoľnú vojenskú prípravu. Prihlásiť sa môže každý, kto sa narodil v roku 2003 a skôr, je zdravotne a psychicky spôsobilý, dosiahol najmenej stredné odborné vzdelanie a pod. Výcvik trvá 11 týždňov a koná sa vo výcvikových priestoroch Ozbrojených síl SR.
Niektoré krajiny však stále nezrušili povinnú vojenskú službu. Muži musia dodnes narukovať napríklad v Rusku, Bielorusku, Estónsku, Nórsku či niektorých ázijských krajinách.