Povinná vojenská služba mala urobiť z chlapcov chlapov. Branci cestovali aj z bratislavskej Hlavnej stanice

Povinná vojenská služba
Foto: Youtube - koláž Bratislavadeň

Slovenská armáda je od roku 2006 čisto profesionálna. Povinná vojenská služba trvala takmer 140 rokov.

Dnešní mladí chlapci nevedia, čo je to povinná vojenská služba, no ak by sa narodili o pár desiatok rokov skôr, zažili by si ju. V roku 1868 začal platiť branný zákon, ktorý prikázal všeobecnú brannú povinnosť pre väčšinu mužov Uhorska vo veku 21 a viac rokov.

Keď bol cisárom František Jozef, branci museli odslúžiť 3 roky a námorníci 4 roky. V Česko-Slovensku mala pôvodne trvať vojenčina 14 mesiacov, no predĺžila sa na 2 roky. Pre niektorých mladíkov boli však udelené výnimky a slúžili kratšie, napríklad pre štúdium na vysokej škole či zo sociálnych dôvodov.

Nové účesy

Mladí branci sa prezývali bažanti, mnohí z nich sa vojenskej služby obávali. Čakal ich tvrdý výcvik, odlúčenie od domova a ak narazili na prísnych vojakov, vedeli im výcvik znepríjemniť šikanou či ponižovaním.

Niektorí muži sa rozhodli vyhnúť službe tým, že sa pokúsili utiecť, v dôsledku čoho často skončili za mrežami. Muži sa museli na vojne taktiež ostrihať. Všetci branci mali rovnaké oblečenie aj účesy.

Povinná vojenská služba
Zmena účesu bola povinná. Foto: Youtube

Mladíci na službu často cestovali vlakom, neraz z bratislavskej Hlavnej stanice. Na videu hovorí o vojenskej službe aj mladík, ktorý je absolventom vysokej služby. Nastupoval na 9 mesiacov, pretože absolvoval celú vojenskú katedru. „Bol to dosť veľký zásah do môjho súkromia, jednak som ženatý, a mal som dobré miesto, ktoré mi zaručovalo platový postup, prísun financií a teraz to bude o niečo horšie,“ priznal mladík.

Po registrácii či okúpaní putovali mladíci do výstrojného skladu, kde si prvýkrát obliekli novú rovnošatu. Nováčikov čakalo prvý deň preberanie a uloženie vecí, mohli napísať listy svojim blízkym a na druhý deň už začínali rozcvičkou.

Koniec narukovania

Minister obrany Juraj Liška zrušil v roku 2005 povinnú vojenskú službu. Ako povedal minister, dôvodom zrušenia služby bol fakt, že chcel mať profesionálne ozbrojené sily a ozbrojené sily boli pripravené fungovať aj bez vojakov základnej služby. Poslední branci nastúpili v júli 2005.

V súčasnosti je možné absolvovať dobrovoľnú vojenskú prípravu. Prihlásiť sa môže každý, kto sa narodil v roku 2003 a skôr, je zdravotne a psychicky spôsobilý, dosiahol najmenej stredné odborné vzdelanie a pod. Výcvik trvá 11 týždňov a koná sa vo výcvikových priestoroch Ozbrojených síl SR.

Niektoré krajiny však stále nezrušili povinnú vojenskú službu. Muži musia dodnes narukovať napríklad v Rusku, Bielorusku, Estónsku, Nórsku či niektorých ázijských krajinách.

Povinná vojenská služba
Povinná vojenská služba bola zrušená pred viac ako 15 rokmi. Foto: Youtube

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk