Poznáte kiná starej Petržalky? Najstaršie bolo Eldorado a nemé filmy boli sprevádzané klavírom

Kiná v starej Petržalke
Foto: Gettyimages, www.facebook.com - koláž Bratislavadeň

Bratislavčania navštevovali aj Kino Iskra, ktoré vyrástlo na začiatku 60. rokov. Poďte si s nami zaspomínať na miesta, kam sa chodilo do kina v starej Petržalke.

Dejiny filmu sa prvýkrát začali písať v roku 1895, kedy verejnosť v Paríži uvidela na plátne film od bratov Lumiérovcov. Prvé filmy boli nemé, premietali sa s medzititulkami a atmosféru dotvárali tóny z hudobného nástroja či gramofóna.

Kino pri Sade Janka Kráľa

Bratislava mala prvé kino už v roku 1905, Petržalčania si museli počkať na premietanie až do času medzi dvomi svetovými vojnami. Ako mestská časť približuje na webe, najstarším kinom v Petržalke bolo Eldorado.

Kino ste mohli kedysi nájsť na Sofijskej (súčasnej Bratislavskej) ulici, ktorá bola v tesnej blízkosti Sadu Janka Kráľa. Do kina sa chodilo najprv na nemé filmy, ktoré boli sprevádzané hrou na klavír. Majiteľmi bola podľa záznamov rodina Száthmáryovcov a v 30. rokoch už kino patrilo pod TJ Sokol.

Po 2. svetovej vojne bolo kino znárodnené a zmenilo svoj názov z Eldorado na Partizán. Zaujímavosťou boli tri rady balkónov. Kino však vydržalo len do roku 1978, kedy ho zbúrali.

Kino neďaleko krčmy

Starší pamätníci si možno vybavia Kino Iskra. Postavili ho na začiatku 60. rokov na vtedajšej Zväzáckej (dnešnej Gercenovej) ulici a neďaleko sa nachádzala krčma U Mrenu.

Petržalčania navštevovali kino do roku 1982, kedy bolo asanované z dôvodu výstavby panelákov. Nasledujúce tri roky obyvatelia nemali žiadne kino a za sledovaním filmov museli dochádzať do centra mesta.

Kino Iskra
Bývalé Kino Iskra. Foto: www.facebook.com

Kiná v domoch kultúry

Koncom roka 1985 bol otvorený Dom kultúry Ovsište s novým kinom. V súčasnosti už nefunguje a sála kultúrneho domu sa z času na čas využívala na kultúrne a spoločenské akcie. Podobne je na tom aj kino v Dome Kultúry Lúky – pre nízky záujem divákov sa v ňom dnes nepremieta.

V Dome kultúry Zrkadlový háj sa začalo premietať v roku 1996 a o dva roky neskôr vznikol filmový klub Za zrkadlom. „Artkino za zrkadlom začalo premietať v marci 2001. Je to posledné jednosálové kino v Petržalke a ako kino s dominantným artovým zameraním funguje od roku 2003,“ vysvetlila mestská časť.

Artkino za zrkadlom sa zlúčilo s filmovým klubom v roku 2011. Mestská časť kino zmodernizovala po získaní dotácie, vďaka čomu si diváci môžu vychutnať filmovú kultúru i v súčasnosti.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk