Poznáte legendu o Ganymedovej fontáne?

Ganymedova fontána
Foto: pixabay.com, www.facebook.com - koláž Bratislavadeň

Vedeli ste, prečo sa na vrchole fontány pred starou budovou Slovenského národného divadla pýši socha orla s rozprestretými krídlami? Aký príbeh skrýva jedna z najkrajších bratislavských fontán? Dočítate sa to v článku.

Legenda vraví, že na mieste, kde sa dnes nachádza Hviezdoslavovo námestie, bol kedysi ostrov obklopený dunajským ramenom a tam, kde sa nachádza Ganymedova fontána, bola jedna veľká skala.

A presne na toto miesto sa prišli ukryť rybári pred tatárskymi vojskami. Jeden z rybárov, odvážny Lukáč, prišiel s plánom, aby sa začalo potajomky loviť v noci. Mali tak nasýtiť hladných Bratislavčanov.

SND
Foto: pixabay.com

Jedného dňa Tatári prenasledovali rybárov, ktorí ich priamo zaviedli na spomínaný ostrov. Začala sa bitka a pre rybárov to nevyzeralo vôbec dobre. Zrazu sa im nad hlavou zjavil veľký čierny orol, ktorý prisľúbil obyvateľom Bratislavy pomoc, ak si jeho podporu budú vážiť a navždy na ňu spomínať.

Bratislavčania razom súhlasili a orol prikázal rybárom, aby sa chytili skaly a pevne sa jej držali. Orol zamával svojimi veľkými krídlami a rozvíril hladinu Dunaja tak silno, že vlny zatopili nepriateľské vojská. A záchrancovi sa dostalo poďakovania vo forme sochy orla s rozprestretými krídlami, ktorá dodnes stojí na vrchole Ganymedovej fontány. Presne na tom mieste, kde zachránil životy obyvateľov okupovaného mesta.

Ganymedova fontána
Ganymedova fontána

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk