Poznáte prešporskú historku o súboji na Železnej studienke?

Železná studienka. Foto: www.facebook.com

Počuli ste už o starej prešporskej historke o súboji dvoch šľachticov, ktorý sa uskutočnil tajne na Železnej studienke? Viac sa dočítate v článku.

V roku 1866 v jeden zimný večer vo viedenskom mestskom kasíne vyzval knieža Karol Max Lichnovský na súboj grófa Abraháma Nemeša na základe jedného drzého pohľadu. Oficiálne však boli súboje zakázané. A tak bolo treba súboj usporiadať tajne na nenápadnom mieste. Obaja sa zhodli na Železnej studienke za Prešporkom, nakoľko tam bol les i lúka a súboj sa mohol uskutočniť nepozorovane.

Železná studienka v roku 1916.
Železná studienka v roku 1916.

Obaja pricestovali do Bratislavy 26. marca 1866 prvým ranným vlakom. Avšak neboli sami, prišli s nimi aj sekundanti. Ako prvé si to grófi zamierili do hotela U zeleného stromu (neskoršie to bol hotel Carlton), kde sa ubytovali. Krátko po svojom príchode požiadali čašníka, aby im objednal dva fiakre (nájomné koče s konskými záprahmi). Šľachtici sa vydali na cestu rôznymi smermi. Chceli tak zmiasť špehov, ktorí by chceli prekaziť ich súboj. Stretli sa až na Železnej studienke. Pre jedného z nich to však mal byť posledný deň života. Kontrola zbraní, odpočítavanie krokov a výstrely…

Popoludní sa do hotela vrátil už len gróf Nemeš s ťažkým poranením ruky spôsobeným strelnou zbraňou. Knieža Lichnovský zomrel na mieste súboja a jeho telo previezli do Viedne, kde ho pochovali. Gróf Nemeš sa ešte dlho zotavoval zo zranenia. Guľka, ktorú mu lekári vyoperovali z postrelenej ruky, mu až do konca života pripomínala súboj na Železnej studienke.

Hotel U zeleného stromu, neskôr Carlton, okolo roku 1910. Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk