Primaciálny palác v Bratislave je jednou z architektonických a historických perál mesta. Poznáte však všetky jeho tajomstvá?
O Bratislave sa hovorí, že je to mesto s nádhernými pamiatkami a bohatou históriou. To môžeme určite všetci len potvrdiť. Jedným z týchto skvostov je aj Primaciálny palác. Ale viete, čo všetko skrýva tento majestátny objekt? Tu je niekoľko zaujímavostí, ktoré aj vás možno prekvapia.
Jednou z najvýraznejších častí paláca je Zrkadlová sieň – priestor, ktorý vás ohromí už pri vstupe. Jej názov nie je náhodný, miestnosť je bohato zdobená zrkadlami, ktoré spolu s mramorovými stĺpmi a dekoráciami v duchu francúzskeho klasicizmu vytvárajú veľkolepú atmosféru.

Práve tu, v tejto honosnej sieni, sa písala história – v roku 1805 tu došlo k podpisu známeho Pressburgského mieru po bitke pri Slavkove medzi Napoleonovou armádou a vojskami rakúskeho cisára Františka I.
Táto udalosť zmenila geopolitickú mapu Európy a dodnes je pripomienkou významnej úlohy, ktorú Bratislava v minulosti zohrávala.
Anglické kráľovské gobelíny
Palác rovnako ukrýva zbierku vzácnych anglických kráľovských gobelínov zo 17. storočia. Vyrobené boli v kráľovskej dielni v Mortlake pri Londýne, jednom z najprestížnejších centier gobelínovej tvorby svojej doby.
Tieto textilné obrazy zobrazujú výjavy z biblie, mytológie aj života svätcov, pričom fascinujú detailom a bohatou farebnosťou.

Zaujímavosťou je, že gobelíny boli objavené len náhodou v priebehu 20. storočia pri rekonštrukcii paláca. Dlhé desaťročia boli ukryté, zabalené v jednej z miestností – ako zabudnutý klenot čakajúci na svoje znovuobjavenie.
Fontána svätého Juraja
Poznáte aj tajomstvá fontány sv. Juraja? Fontána svätého Juraja v Primaciálnom paláci v Bratislave je zaujímavým umeleckým dielom so svojou vlastnou históriou a legendami.
Jedna z legiend hovorí, že postava svätého Juraja, ktorý bojuje s drakom, môže symbolizovať úsilie katolíckej cirkvi bojovať proti reformácii v meste. Drak môže predstavovať reformáciu alebo pohanstvo, zatiaľ čo svätý Juraj predstavuje obranu kresťanskej viery.
Hovorí sa tiež, že svätý Juraj zachránil pannu menom Dúbravka pred drakom a následne si ju vzal za manželku. Každý rok na sviatok svätého Juraja by mal kamenný rytier na fontáne ožiť, otočiť sa na koni a pokloniť sa obyvateľom mesta.

Ďalšia legenda hovorí, že socha je v skutočnosti rytier, ktorý bol kedysi zakliaty do kameňa a stal sa sochou na fontáne. Bol to statočný rytier, ktorý sa postavil proti zlu a nespravodlivosti. Ako trest za jeho odpor proti mocnému a zlomyseľnému vládcovi bol zakliaty do tejto kamenej podoby.
Avšak raz za rok, v noci svätého Juraja, ožije, aby skontroloval mesto a jeho obyvateľov. Ak nájde mesto v poriadku, vráti sa späť do svojej kamenej podoby. Ak by však zistil, že mesto je v ohrození alebo pod hrozbou nespravodlivosti, zostane živý, aby mohol znovu bojovať za spravodlivosť.
Trestajúca studňa
A čo taká Trestajúca studňa a jej temná história? Jej názov Trestajúca nesie z dôvodu temnej minulosti, ktorá je s ňou spojená. Skúste si predstaviť, že o nej sa hovoria príbehy ako v nej v minulosti trestali pekárov. Vraj ich ponárali do studne za predávanie nekvalitného pečiva. Nemuseli to však byť len pekári, ale celkovo remeselníci, ktorých trestali za nekvalitnú prácu týmto spôsobom.

Studňa, okrem svojho praktického významu zabezpečovania vody, tak slúžila aj ako nástroj sociálnej kontroly a udržiavania poriadku v mestskom spoločenstve. Dnes je Trestajúca studňa pripomienkou doby, keď verejné tresty boli bežnou súčasťou mestského života.
Výlet sa oplatí
Primaciálny palác nie je len miestom s bohatou históriou. Je to aj ukážka nádherného architektonického štýlu. Pohľad na unikátnu fasádu paláca a sochy vytesané z kameňa je jednoducho ohromujúci.
Primaciálny palác je skutočným klenotom Bratislavy a každý človek by mal poznať jeho príbeh. Tak čo hovoríte, vezmete rodinu a priateľov, a urobíte si výlet do srdca histórie mesta?