Pozrite sa, ako vyzerali ulice Prešporka v čase návštevy Márie Terézie, do historickej vrstvy GISPLANu pribudli unikátne mapy

Historické mapy - Staré Mesto

Ako informovalo Staré Mesto prostredníctvom svojej webovej stránky, do historickej vrstvy GISPLANu pribudli unikátne mapy. Na nich si môžete pozrieť napríklad aj to, ako vyzerali ulice starého Prešporka v čase, keď sem zavítala na návštevu Mária Terézia v roku 1764.

Panovníčka Mária Terézia zvolala v meste Bratislava (v tom čase Prešporok) uhorský snem, stalo sa tak v roku 1764. Občania majú teraz unikátnu možnosť pozrieť sa, ako vyzerali ulice v tom čase. Ako dopĺňa mestská časť Staré Mesto, v mape si taktiež môžete pozrieť, kam až siahala výstavba v rokoch 1810 – 1860 či to, ako sa Bratislava rozšírila v 50. rokoch minulého storočia.

„Urbanistický vývoj centrálnej mestskej štvrte si odteraz môžete s dnešným stavom porovnať sami – vďaka viacerým podkladovým historickým mapám, ktoré sa stali exkluzívnou súčasťou vrstvy História v GISPLANe Starého Mesta,“ informovala mestská časť.

Ako dodáva Staré Mesto, v apríli spustilo na svojich webových stránkach unikátnu aplikáciu, vďaka nej sa môžu občania dozvedieť viac o dejinách tejto mestskej časti, historickom vývoji ulíc a budov.

Teraz Staré Mesto prinieslo novinku v rámci historických podkladových máp, kde môžu návštevníci stránky porovnať, ako sa rokmi menila táto mestská časť. Zastavanosť Starého Mesta je možné porovnávať už od roku 1764.

„Tieto historické mapy sa nám podarilo získať zdarma na základe dostupných (funkčných a kompletných) historických podkladových máp (WMS služieb), konkrétne cez Služby historických máp: SAŽP, MAPA Slovakia Digital s.r.o.,“ upresnil Rudolf Holos z referátu informatiky MÚ Bratislava-Staré Mesto. Vrstvy sa otvoria návštevníkom webu vpravo, potom si už len stačí vybrať „podkladové“ a zvoliť si mapu požadovaného obdobia.

Ako dopĺňa záverom Staré Mesto, historická mapa sa načíta ako podkladová pod sieť aktuálnych ulíc.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk