Pozrite si tieto fascinujúce fotografie: Mestské lesy odhalili zaujímavý a najmä vzácny meteorologický unikát

Kolaz mestske lesy ukaz.jpg
Foto: Ivo Antoš, www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Fascinujúci nález objavil lesník bratislavských Mestských lesov. Tento jav bol objavený už začiatkom 20. storočia, no vedci identifikovali proces jeho vzniku len nedávno.

V lese nad Krasňanmi sa objavil výnimočný meteorologický úkaz. Podarilo sa ho nájsť lesníkovi bratislavských Mestských lesov Ivovi Antošovi. Informujú o tom Mestské lesy v Bratislave na sociálnej sieti.

Tomuto úkazu sa zvykne hovoriť „ľadové vlasy“ alebo aj „ľadová vata“. K jeho vzniku sú potrebné viaceré faktory, poveternostné podmienky a okrem iného aj výskyt špecifickej huby.

Je výnimočné, že sa takýto meteorologický úkaz vyskytne a v prírode takáto ľadová vata vôbec nie je bežná. Zaujímavosťou je, že tento jav možno pozorovať iba na severnej pologuli Zeme.

Vznik vzácneho meteorologického úkazu podporuje vlhká zima bez snehu a zároveň prudké nočné poklesy teploty. Prítomnosť istého druhu huby spôsobuje pomalú kryštalizáciu, vytláčanie a zamŕzanie vody vo forme jemných podlhovastých kryštálikov, ktoré pripomínajú vlasy.

Jav tohto druhu je známy už od roku 1918, nebolo celkom jasné, ako vzniká. Prišli na to až nemeckí a švajčiarski vedci v roku 2015.

Mestske lesy ladove vlasy vata ukaz 3.jpg
Foto: Ivo Antoš, www.facebook.com
Mestske lesy ladove vlasy vata ukaz 2.jpg
Foto: Ivo Antoš, www.facebook.com
Mestske lesy ladove vlasy vata ukaz 1.jpg
Foto: Ivo Antoš, www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk