Práce na Michalskej veži pokračujú, cieľom komplexnej obnovy je zachovať jej autenticitu

Michalska veza rekonstrucia.jpg
Foto: Mesto Bratislava - Marek Velček

Práce na obnove by mali byť dokončené na prelome prvého a druhého kvartálu budúceho roka.

Bratislava pokračuje v rekonštrukcii Michalskej veže, aktuálne ukončujú exteriérové úpravy. Ako uvádza primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti, cieľom komplexnej obnovy historickej pamiatky je zachovať jej autenticitu.

Ukončená by mala byť na prelome prvého a druhého kvartálu budúceho roka. „Múzeum mesta Bratislavy tu pripravuje zaujímavé expozície, ktoré by mali byť Bratislavčanom prístupné koncom budúceho roka,“ dodal primátor.

Na svoje miesto bude osadená aj socha sv. Michala Archanjela s novou časovou schránkou. Opäť môžete aj vy rozhodovať o tom, čo sa do schránky vloží. Vyberte si z možností tu.

Socha aj zábradlie

V rámci obnovy Michalskej veže doposiaľ ukončili práce na dekoratívnych prvkoch, korunnej rímse oktogonálnej nadstavby, medenej krytine a drevených prvkoch helmice veže, ako aj ostenia okolo stien.

Momentálne pracujeme na finalizácii helmice, reštaurovaní sochy sv. Michala Archanjela, gotickej aj rokokovej plastike nad oboma portálmi a povrchov fasády,“ skonštatoval Vallo.

Nasledovať bude osadenie sochy sv. Michala Archanjela na vežu, osádzanie kovového zábradlia na vyhliadkovej terase, rokoková kartuša s pamätnou tabuľou nad južný portál, výmena okien za repliky barokových okien a obnova interiéru.

Komplexná rekonštrukcia

Komplexnú rekonštrukciu Michalskej veže realizuje mesto od júla minulého roka. Projekt s oficiálnym názvom Rekonštrukcia a obnova Národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Bránová veža „Michalská brána“ je spolufinancovaný z dotácie Ministerstva kultúry SR.

Celkový rozpočet na generálnu obnovu objektu, ktorý zahŕňa Michalskú vežu a Múzeum zbraní, predstavuje 1,6 mil. eur. Z dotácie ministerstva pôjde 598 500 eur, zvyšok je financovaný z rozpočtu Hlavného mesta SR Bratislavy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk