Pracujete z domu? Aj dostatok svetla pomôže byť efektívnejší

01 pexels.jpg
Foto: Pexels

Pandémia zmenila naše správanie takmer v každom smere. Jednou z oblastí, ktorú výrazne zasiahla, je práca a pracovné návyky. Hoci sa o výhodách home officu pre firmy i zamestnancov diskutovalo dlhšie, mnohí zamestnávatelia začali možnosť pracovať z domu skúšať, až s koronakrízou sa však zmenila na nevyhnutnosť. Práca z domu sa tak pre mnohých náhle stala každodennou súčasťou. Ako byť efektívnejší pri home office? Základom je vytvoriť si vlastný pracovný kútik, mať dostatok svetla a zmeniť vnútorné nastavenia. 

Vytvorte si pracovný kútik

Z psychologického hľadiska je nesmierne dôležité vytvoriť si doma kútik, v ktorom budete iba pracovať. Miesto, kde vás nebude lákať domáca pohoda, oddych, čítanie kníh či pozeranie TV. Ideálne ho vyberte tam, kde máte dostatok prirodzeného svetla a ste aspoň opticky oddelený od zvyšku domu či bytu. Napríklad v rohu v blízkosti okna. Najlepším riešením je mať vlastnú miestnosť – pracovňu. Mnohí však túto možnosť nemajú, vtedy je dobré pracovný kútik oddeliť od zvyšku domácnosti. Napríklad nižšou knižnicou, skrinkou, na ktorú umiestníte izbovky. Výhodou je, ak na tomto mieste máte po ruke aj vhodné svietidlá a lampy, ktoré pomôžu s prichádzajúcim večerom s lepšou koncentráciou.

02 depositphotos.jpg
Foto: Depositphotos

Doprajte si dostatok svetla

Práve dostatok svetla je počas tmavých zimných dní kľúčom k lepšiemu sústredeniu sa a vyššej efektivite. Preto odporúčame umiestniť pracovný kútik v blízkosti zdroja prirodzeného svetla – okna. V šere či tme je však nutnosťou umelé osvetlenie. Stolová lampa s tienidlom a slabšou žiarovkou s bielym svetlom je skvelým pomocníkom, ktorý zvládne regulovať intenzitu osvetlenia k večeru. Oceníte to najmä v prípade, že pracujete s počítačom. Ak pracujete s fotkami či videami, biele svetlo je pre vás kľúčové: farby na obrazovke sú jasné a čisté, vplyvom žltej žiarovky by mohli zmeniť svoj pôvodný odtieň.

Poproste rodinu o dostatok súkromia

Na home office nie ste zvyknutý ani vy, ani vaša rodina. Je teda potrebné vynaložiť úsilie na nájdenie vhodného režimu a fungovania domácnosti počas práce z domu. Základom je vysvetliť – najmä deťom –, že hoci ste doma, musíte sa venovať práci. Požiadajte ich o dostatok súkromia. Hoci prvé dni budú náročné, vytrvajte – výsledky sa dostavia čoskoro.

03 depositphotos.jpg
Foto: Depositphotos

Zmeňte vnútorné nastavenie

Zmeniť svoje vnútorné nastavenie sa nedá stlačením jedného gombíka. Nie je to také jednouché, ako keď stlačíte vypínač a vaše moderné lustre sa okamžite zasvietia. Vyžaduje si to trochu tréningu – krok po kroku. V hlave máme totiž stále zafixované, že keď sme doma, nepracujeme, ale užívame si pohodu, rodinu, chvíle s partnerom, oddychujeme. A zrazu tu máme pracovať. Preto je dôležité vytvoriť si spomínaný pracovný kútik a už keď k nemu prichádzate, nastaviť sa tak, že idete do práce.

Informačný servis

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom