Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľubomír Vajdička, Tomáš Maštalír, Marián Mitaš, Zuzana Fialová, Rebeka Poláková
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava
11. januára 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015

Pravdu o klamároch, ktorých klamú, ukáže Mestské divadlo v novej hre Pravda

Nová premiéra Mestského divadla P. O. Hviezdoslava (MDPOH) s názvom Pravda (La Verité) sa pozerá na neveru dvoch manželských párov, milenecký štvoruholník v strednom veku. Hra súčasného najhrávanejšieho francúzskeho dramatika Floriana Zellera o neľahkých vzťahoch s prvkami meštianskej drámy sa nesnaží o morálke poučovať. Divákovi kladie otázky: Čo je lepšie? Zatajiť pravdu alebo ju povedať?

Florian Zeller si pre svoju prvú komédiu vybral prirodzený námet pre divadlo – lož, pretože „lož je najlepšie zdieľaná vec na svete“. V inscenácii sa objavujú dva manželské páry – Michel a jeho žena Laurence a Michelov najlepší kamarát Paul s manželkou Alice. Na začiatku hry je však divák konfrontovaný s úplne inou zostavou. Michel a Alice sa pravidelne tajne stretávajú v parížskej hotelovej izbe. Našťastie majú „dokonalý systém“, takže na ich pomer nikto nemôže prísť. Problém nastane, keď Alice už tajný románik nestačí. Má dosť večného klamania a chce manželovi povedať pravdu. Ale Michel to s pravdou a priznaním vidí trochu inak…

Pokiaľ si myslíte, že všetky hry o manželskej nevere sú odsúdené k banalite stále rovnakých situácií, táto komédia vás vyvedie z omylu. Autor v snahe o originálnosť využíva prekvapujúce cesty. Spolieha sa na to, že divák bude mať ťažkosti rozhodnúť sa, čo je pravda. „V hre La Verité pravdy totiž niet,“ dodáva Florian Zeller, ktorý má blízko k divadelnému vaudevillu.

Hra kritikmi ospevovaná ako „brilantissima“, „neodolateľná“, „smiešna do popuku“, „veselá a zábavná“, napísaná „s veľkým kumštom“, zožala európsky úspech. Režisér Ľubomír Vajdička má už skúsenosti s hrami francúzskych dramatikov, ktoré mnohé z nich aj preložil. Zellerova hra ho zaujala „pre vysokú profesionalitu v dialógu, situáciách, v kresbe postáv, pre humor a pre všetko, čo sa dá rozumieť pod francúzskym výrazom l´esprit (duchaplnosť)“.

MDPOH uvedie komédiu v slovenskej premiére s výnimočným hereckým obsadením 15. januára o 19. hodine. V postavách podvádzajúcich a podvádzaných sa predstavia Tomáš Maštalír, Zuzana Fialová, Rebeka Poláková a Marián Mitaš. Inscenáciu uvidia diváci aj 22. januára (o 15. hodine), ďalej 8. a 17. februára (o 19. hodine).

Pravda_upr.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X