Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pivnica pixabay 2.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
15. októbra 2017 Správy Bratislava od JUDr. Eva Reviľáková Diskusia()

PRÁVNIK RADÍ: Čo robiť, keď si suseda nárokuje na „vašu“ pivnicu?

V novej rubrike vám budeme pravidelne prinášať rady právnikov ohľadom otázok obyvateľov Bratislavy na veci, ktoré ich trápia. Ak si neviete sami poradiť s neprispôsobivými susedmi či nepríjemnými revízormi, sledujte tento seriál.

Suseda si robí nárok na pivnicu, ktorú ja užívam už desiatky rokov. Čo má prednosť? Dlhodobé užívanie majetku, alebo nové číslovanie, ktoré sa zrazu objavilo na pivniciach?

K vašej otázke je potrebné uviesť, že vlastnícke právo k pivnici spravidla nevzniká ani na základe jej dlhodobého užívania ani „číslovaním“ pivničných priestorov, ale nadobudnutím vlastníckeho práva k bytu, ku ktorému pivnica patrí, keďže pivnica sa považuje za príslušenstvo bytu a jej plocha sa v zmysle ust. § 2 ods. 7 zákona č. 182/1993 Zb. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o vlastníctve bytov“) započítava do výmery bytu.

Skutočnosť, či k vášmu bytu patrí pivnica zistíte zo zmluvy o prevode vlastníctva bytu (príp. iného nadobúdacieho titulu, napr. dedičského osvedčenia), na základe ktorej ste byt nadobudli, keďže každá zmluva o prevode vlastníctva bytu by mala v zmysle ust. § 5 ods. 1 písm. a) zákona o vlastníctve bytov obsahovať aj opis bytu a určenie rozsahu jeho podlahovej plochy. Rovnako pridelenie pivníc k jednotlivým bytom nie je otázkou ich náhodného číslovania, ale malo by byť zrejmé z dokumentácie, ktorá sa prikladá k návrhu na zápis bytového domu do katastra nehnuteľností. Takáto dokumentácia by mala obsahovať určenie plochy a polohy jednotlivých bytov, nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a príslušenstva.

Pre úplnosť si dovoľujeme uviesť, že za určitých okolností je možné nadobudnúť vlastnícke právo k pivnici aj na základe jej dlhodobého užívania, a to vydržaním v zmysle ust. § 134 Občianskeho zákonníka. Vydržaním môže nadobudnúť vec len oprávnený držiteľ, t. j. ten, kto je so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec patrí.

Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť. Pokiaľ ste teda nadobudli byt aj s pivnicou, ale bola vám napr. omylom odovzdaná nesprávna pivnica (pivnica patriaca k inému bytu vo vašom dome), domnievame sa, že v prípade jej dobromyseľného užívania po dobu desať rokov, mohlo dôjsť k nadobudnutiu vlastníckeho práva k pivnici vydržaním.

Mgr. Michal Sallem

Autor pôsobí v advokátskej kancelárii ALMOND LEGAL s. r. o.

Almondlegal logo.jpg

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X