V novom seriáli, v ktorom vám bude právnik odpovedať na otázky týkajúce sa bežných problémov obyvateľov, sa dozviete, čo môže a nemôže revízor. Aké sú vaše práva, keď vás chytí bez lístka?
Môže ma zadržiavať revízor na mieste, ak nemám lístok?
Základné práva a povinnosti cestujúcich a dopravcov v cestnej doprave upravuje zákon č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o doprave“). Na úvod je potrebné uviesť, že povinnosťou cestujúceho je zaplatiť cestovné a na výzvu vodiča, iného člena osádky autobusu alebo revízora sa preukázať platným cestovným lístkom.
Ak sa pri kontrole cestovných lístkov v autobuse alebo bezprostredne po vystúpení z neho na zastávke nepreukážete revízorovi na jeho výzvu platným cestovným lístkom, ste povinný na mieste zaplatiť cestovné a sankčnú úhradu podľa tarify uvedenej v prepravnom poriadku. Pokiaľ tak neurobíte, ste povinný poskytnúť revízorovi identifikačné údaje na vymáhanie cestovného a sankčnej úhrady v rozsahu meno a priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu, číslo občianskeho preukazu alebo iného dokladu totožnosti.
Zákon výslovne upravuje aj oprávnenia revízora, medzi ktoré o. i. patrí oprávnenie vylúčiť z prepravy cestujúceho, ktorý sa zdržiava v autobuse neoprávnene alebo porušuje prepravný poriadok, ďalej oprávnenie uložiť cestujúcemu, ktorý sa nepreukáže platným cestovným lístkom, povinnosť zaplatiť cestovné a sankčnú úhradu podľa tarify vyplývajúcej z prepravného poriadku, alebo uložiť cestujúcemu povinnosť preukázať svoju totožnosť a poskytnúť údaje potrebné na vymáhanie cestovného a sankčnej úhrady.
Zo zákona však nevyplýva oprávnenie revízora zadržiavať cestujúceho na mieste, alebo inak obmedzovať jeho osobnú slobodu. Takýto postup revízora by presahoval jeho oprávnenia vyplývajúce zo zákona o cestnej premávke, a to aj v prípade, ak by sa cestujúci nepreukázal cestovným lístkom.
JUDr. Lucia Lohnertová
Autor pôsobí v advokátskej kancelárii ALMOND LEGAL s. r. o.