Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Multifunkčný automat, cestovný lístok, revízor
ilustračné: SITA, dpb.sk
8. októbra 2017 Správy Bratislava od JUDr. Lucia Lohnertová Diskusia()

PRÁVNIK RADÍ: Môže vás revízor zadržiavať na mieste, ak nemáte lístok?

V novom seriáli, v ktorom vám bude právnik odpovedať na otázky týkajúce sa bežných problémov obyvateľov, sa dozviete, čo môže a nemôže revízor. Aké sú vaše práva, keď vás chytí bez lístka?

Môže ma zadržiavať revízor na mieste, ak nemám lístok?

Základné práva a povinnosti cestujúcich a dopravcov v cestnej doprave upravuje zákon č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o doprave“). Na úvod je potrebné uviesť, že povinnosťou cestujúceho je zaplatiť cestovné a na výzvu vodiča, iného člena osádky autobusu alebo revízora sa preukázať platným cestovným lístkom.

Ak sa pri kontrole cestovných lístkov v autobuse alebo bezprostredne po vystúpení z neho na zastávke nepreukážete revízorovi na jeho výzvu platným cestovným lístkom, ste povinný na mieste zaplatiť cestovné a sankčnú úhradu podľa tarify uvedenej v prepravnom poriadku. Pokiaľ tak neurobíte, ste povinný poskytnúť revízorovi identifikačné údaje na vymáhanie cestovného a sankčnej úhrady v rozsahu meno a priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu, číslo občianskeho preukazu alebo iného dokladu totožnosti.

Zákon výslovne upravuje aj oprávnenia revízora, medzi ktoré o. i. patrí oprávnenie vylúčiť z prepravy cestujúceho, ktorý sa zdržiava v autobuse neoprávnene alebo porušuje prepravný poriadok, ďalej oprávnenie uložiť cestujúcemu, ktorý sa nepreukáže platným cestovným lístkom, povinnosť zaplatiť cestovné a sankčnú úhradu podľa tarify vyplývajúcej z prepravného poriadku, alebo uložiť cestujúcemu povinnosť preukázať svoju totožnosť a poskytnúť údaje potrebné na vymáhanie cestovného a sankčnej úhrady.

Zo zákona však nevyplýva oprávnenie revízora zadržiavať cestujúceho na mieste, alebo inak obmedzovať jeho osobnú slobodu. Takýto postup revízora by presahoval jeho oprávnenia vyplývajúce zo zákona o cestnej premávke, a to aj v prípade, ak by sa cestujúci nepreukázal cestovným lístkom.

JUDr. Lucia Lohnertová

Autor pôsobí v advokátskej kancelárii ALMOND LEGAL s. r. o.

Almondlegal logo.jpg

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X