Pre pribúdajúce prípady v Bratislave sa odborníci rozhodli mesto zaradiť do červenej fázy semafora

Nákupné centrum Eurovea počas druhého dňa uvoľnenia opatrení 4. fázy z dôvodu priaznivej situácie šírenia choroby COVID-19 spôsobenej koronavírusom na Slovensku. Bratislava, 21. máj 2020.
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Dáta z posledných dní potvrdili, že epidemiologická situácia v hlavnom meste sa zhoršila.

Bratislava mení po dôkladnej analýze čerstvých dát mestským epidemiológom a ďalšími odborníkmi farbu epidemickej fázy na COVID semafore na červenú. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Dáta z posledných dní potvrdili, že epidemiologická situácia sa v Bratislave zhoršila a dva zo sledovaných ukazovateľov sa už dostali do červenej fázy,“ uviedla hovorkyňa.

Zmena fázy semafora nastáva vtedy, keď sú splnené aspoň dva ukazovatele definované pre jednotlivé fázy. Odborníci mestského tímu denne monitorujú a vyhodnocujú dáta Úradu verejného zdravotníctva SR, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva a Ministerstva zdravotníctva SR.

Preventívne opatrenia

Je dôležité zdôrazniť, že zavádzanie protiepidemiologických opatrení má v kompetencii Úrad verejného zdravotníctva SR a Vláda SR. Magistrát môže zavádzať iba preventívne opatrenia, ktoré má vo svojej kompetencii,“ uvádza magistrát a dodáva, že mesto napríklad nemôže rušiť hromadné podujatia, ktoré neorganizuje, alebo zatvárať prevádzky.

Preto napriek zmene farby bratislavského COVID semaforu na červenú naďalej platia usmernenia hlavného hygienika, ktoré umožňujú pri dodržaní bezpečnostných opatrení aj hromadné podujatia,“ vysvetlil magistrát.

V dôsledku prepnutia semaforu do červenej fázy sa podujatie 100 rokov volebného práva žien plánované spolu s americkou ambasádou na utorkové popoludnie preventívne presunulo do online priestoru.

Informačné kampane

Hlavné mesto pristupuje k prvým opatreniam, ktoré sa týkajú najzraniteľnejších obyvateľov. V prvom rade posilňuje informačné preventívne kampane smerované na starších obyvateľov.

Vzhľadom na veľké riziká spojené s možnosťou kolektívneho rozšírenia nového koronavírusu v zariadeniach sociálnych služieb zavádzame dočasne sprísnený režim v zariadeniach pre seniorov a zariadeniach opatrovateľskej služby v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, a to s platnosťou najskôr od 2. septembra,“ uvádza mesto.

K aktuálnym opatreniam patrí dodávanie ochranných pomôcok a dezinfekcie, dočasné obmedzenie návštev v niektorých zariadeniach pre seniorov, dočasné pozastavenie kolektívnych aktivít, izolačné priestory a príprava testovania kľúčových zamestnancov.

Režim na magistráte

Zároveň spúšťame prípravu karanténneho zariadenia pre ľudí bez domova a jeho zriadenie vyhodnocujeme podľa toho, ako sa bude ďalej nová situácia vyvíjať,“ doplnilo mesto a dodalo, že mestský terénny tím zintenzívni podporu sociálnych služieb a začne s distribúciou nepotravinovej pomoci, ako sú ochranné prostriedky, či hygienické potreby.

Aktuálnej fáze epidémie prispôsobujeme aj režim práce na bratislavskom magistráte. Plošne dezinfikujeme úrad a posilňujeme pravidelné čistenie kľúčových priestorov. Rovnako rušíme účasť na služobných cestách a väčších podujatiach, ako sú konferencie či semináre,“ uzavrelo mesto. Informácie o aktuálnom stave ohľadne epidemického stavu sú zverejnené na adrese mesta tu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk