Prečo by psy nemali voľne pobehovať po mestských lesoch? Je to nebezpečné pre ne aj okolie

Mestske lesy bratislava psy volne vodzky kontrola.jpg
Foto: ilustračné, Canva

Prečo je dôležité mať psa na vôdzke v lese? Prečítajte si, prečo voľne pustený pes môže predstavovať riziká a ako udržať bezpečné prostredie pre všetkých.

Mnohí majitelia psov sa často pýtajú, prečo by mal byť ich verný spoločník v lese uviazaný na vôdzke. Je to otázka, ktorá si zaslúži zodpovedať, pretože bezpečnosť ide o bezpečnosť vášho psa a iných návštevníkov lesov. Existuje niekoľko dôvodov, prečo by všetci mali dodržiavať toto pravidlo, ktoré bolo stanovené zákonom.

V prvom rade ide o bezpečnosť vášho psíka. Lesy sú pre psy fascinujúce, plné nových pachov a zvierat. Voľne pustený pes však môže zabehnúť až príliš ďaleko a náhle prebehnúť cez cestu, čo môže viesť k nebezpečným zrážkam.

Nielenže to ohrozuje vášho psa, ale môže to predstavovať riziko aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Rozbehnutý pes môže skočiť do cesty cyklistom, alebo dokonca na cestu pod auto, či autobus.

Napadnutie a divá zver

Existujú prípady, keď voľne pustený pes naháňal diviaky alebo srnky, ale skončil s nežiaducim výsledkom. Diviaky môžu na psa zaútočiť, a naopak pes môže zaútočiť a zraniť na slabšie zvieratká ako napríklad srnky. Zvieratá v divočine reagujú nepredvídateľne a voľne pustený pes, či iné zviera v lese, môže skončiť so zranením alebo utrpením.

Je tu aj otázka pohodlia iných návštevníkov lesa. Niektorí sa cítia nepríjemne, keď na nich pes skáče, čo môže spôsobiť stres, najmä u detí či starších návštevníkov. Nie každý má rád psíkov, a nie je možné dopredu vedieť, či je pes dobre vychovaný alebo nie.

Najmä pri deťoch netreba zabúdať, že taký väčší pes má hlavu približne na rovnakej úrovni ako oni, čo môže byť veľmi nepríjemné,“ upozorňujú Mestské lesy Bratislava.

Bezpečnosť ostatných psov a majiteľov

Ako majitelia psov, by ste tiež mali myslieť aj na bezpečnosť iných psíkov alebo ich majiteľov. Mnoho psov sa bojí iných, voľne pustený pes môže napadnúť toho na vôdzke a dôjde tak k zraneniam, či už u psíkov alebo dokonca majiteľov.

Voľne pustený pes môže spôsobiť nepohodlie alebo strach iným psíkom, čo by mohlo viesť k nechceným incidentom. Pes na vôdzke sa môže napríklad zľaknúť, vyvliecť sa z vôdzky a ujsť. Mestské lesy majú aj takúto skúsenosť so stratenými psíkmi.

Myslite na vašich psíkov, na psíkov iných majiteľov, na zvieratká v lese, a hlavne na iných návštevníkov. Vôdzka je najbezpečnejšia voľba pre všetkých,“ vyzývajú Mestské lesy Bratislava a pripomínajú pomoc s prieskumom. Môžete vyplniť dotazník, ktorý sa dotýka tejto problematiky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk