Prečo raz predpoveď počasia vyjde a inokedy nie? Príďte na Deň otvorených dverí SHMÚ a dozviete sa viac

Shmu pozvanka 2019 dod.jpg
Pozvánka na Deň otvorených dní SHMÚ 2018. Foto: www.facebook.com

Symbolmi tohtoročného dňa otvorených dverí (DOD) budú Slnko, Zem,  počasie a voda, keďže  v súvislosti s klimatickou zmenou je dôležité uvedomiť si hrozbu nedostatku vody a zabezpečiť jej dostupnosť pre všetkých.

Tradičný deň otvorených dverí začne v sídle Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na bratislavskej Kolibe v sobotu 23. marca o 10.00 hod.

Shmu hlavny vchod 2019.jpg
Hlavný vstup do sídla SHMÚ v Bratiskave na Jeséniovej ulici 17. Foto: Ján Šutý

Meteorológovia, klimatológovia, hydrológovia a ostatní pracovníci SHMÚ vám ochotne zodpovedajú všetky vaše otázky a ukážu nielen to, ako fungujú prístroje na meranie teploty či zrážok, ale napríklad aj aké bolo počasie v deň, keď ste sa narodili, či mali svadbu.

Meraci_pristroj_shmu_2013.jpg
Automatická stanica určená na meranie kvality ovzdušia. Foto: Ján Šutý

Dozviete sa, ako a kde v Bratislave sa monitoruje kvalita ovzdušia, sucha či nebezpečnej radiácie. Zistíte koľko a akú vodu máme pod zemou. Dostanete odpovede na otázku: „Čo je to klimatická zmena?“ Uvidíte kedy a ako sa vydávajú výstrahy pred nebezpečnými meteorologickými javmi ako sú napríklad búrky, povodne, silný vietor, poľadovica či vysoké teploty.

Heliometer_shmu_2013.jpg
Prístroj ne meranie dĺžky slnečného svitu na streche SHMÚ v Bratislave. Foto: Ján Šutý

Zároveň budete mať možnosť byť súčasťou tvorby večernej relácie o počasí v RTVS. V rámci dňa otvorených dverí v budú v kinosále SHMÚ pripravené zaujímavé odborné prednášky.

Kinosala_shmu.jpg
Kinosála SHMÚ na bratislavskej Kolibe. Foto: Ján Šutý

Areál SHMÚ na bratislavskej Kolibe je v pešej dostupnosti, približne 5 minút od zastávky Husova, trolejbusovou linkou 203.

DOD na regionálnych pracoviskách

V piatok 22. marca od 9.00 do 16.00 hod. budú širokej verejnosti k dispozícii pracovníci SHMÚ na regionálnych pracoviskách v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a v Aerologickom a radiačnom centre v Gánovciach neďaleko Popradu.

Spoločné vypustenie meteorologického balóna s rádiosondou sa v Gánovciach začne približne o 12.00 hod.

Zahradka_shmu_celkovy_pohlad_2013.jpg
Celkový pohľad na záhradku SHMÚ s meracími prístrojmi počas DOD 2012. Foto: Ján Šutý

DOD na meteorologických staniciach

V sobotu 23. marca od 10.00 do 15.00 hod. poskytne SHMÚ informácie o svojej činnosti, vrátane ukážok a odborného výkladu so zameraním na meteorológiu, hydrológiu, klimatológiu a monitorovanie kvality ovzdušia a vody.

Pre verejnosť budú otvorené meteorologické stanice:  Dudince, Hurbanovo, Lomnický štít, Liesek, Štrbské pleso, Telgárt, Tisinec, Trebišov – Milhostov a na letiskách: Lučenec – Boľkovce, Kamenica nad Cirochou, Nitra – Janíkovce, Prievidza.

Zahradka_shmu_2013.jpg
Ukážka meranie teploty pri zemi v záhradke SHMÚ. Foto: Ján Šutý

Bližšie informácie a podrobný program v jednotlivých pracoviskách nájdete tu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk