Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Shmu pozvanka 2019 dod.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pozvánka na Deň otvorených dní SHMÚ 2018. Foto: www.facebook.com
21. marca 2019 Podujatia a akcie Bratislava od Ján Šutý, © BratislavaDen.skwww.shmu.sk Diskusia()

Prečo raz predpoveď počasia vyjde a inokedy nie? Príďte na Deň otvorených dverí SHMÚ a dozviete sa viac

Symbolmi tohtoročného dňa otvorených dverí (DOD) budú Slnko, Zem,  počasie a voda, keďže  v súvislosti s klimatickou zmenou je dôležité uvedomiť si hrozbu nedostatku vody a zabezpečiť jej dostupnosť pre všetkých.

Tradičný deň otvorených dverí začne v sídle Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na bratislavskej Kolibe v sobotu 23. marca o 10.00 hod.

Shmu hlavny vchod 2019.jpg
Hlavný vstup do sídla SHMÚ v Bratiskave na Jeséniovej ulici 17. Foto: Ján Šutý

Meteorológovia, klimatológovia, hydrológovia a ostatní pracovníci SHMÚ vám ochotne zodpovedajú všetky vaše otázky a ukážu nielen to, ako fungujú prístroje na meranie teploty či zrážok, ale napríklad aj aké bolo počasie v deň, keď ste sa narodili, či mali svadbu.

Meraci_pristroj_shmu_2013.jpg
Automatická stanica určená na meranie kvality ovzdušia. Foto: Ján Šutý

Dozviete sa, ako a kde v Bratislave sa monitoruje kvalita ovzdušia, sucha či nebezpečnej radiácie. Zistíte koľko a akú vodu máme pod zemou. Dostanete odpovede na otázku: „Čo je to klimatická zmena?“ Uvidíte kedy a ako sa vydávajú výstrahy pred nebezpečnými meteorologickými javmi ako sú napríklad búrky, povodne, silný vietor, poľadovica či vysoké teploty.

Heliometer_shmu_2013.jpg
Prístroj ne meranie dĺžky slnečného svitu na streche SHMÚ v Bratislave. Foto: Ján Šutý

Zároveň budete mať možnosť byť súčasťou tvorby večernej relácie o počasí v RTVS. V rámci dňa otvorených dverí v budú v kinosále SHMÚ pripravené zaujímavé odborné prednášky.

Kinosala_shmu.jpg
Kinosála SHMÚ na bratislavskej Kolibe. Foto: Ján Šutý

Areál SHMÚ na bratislavskej Kolibe je v pešej dostupnosti, približne 5 minút od zastávky Husova, trolejbusovou linkou 203.

DOD na regionálnych pracoviskách

V piatok 22. marca od 9.00 do 16.00 hod. budú širokej verejnosti k dispozícii pracovníci SHMÚ na regionálnych pracoviskách v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a v Aerologickom a radiačnom centre v Gánovciach neďaleko Popradu.

Spoločné vypustenie meteorologického balóna s rádiosondou sa v Gánovciach začne približne o 12.00 hod.

Zahradka_shmu_celkovy_pohlad_2013.jpg
Celkový pohľad na záhradku SHMÚ s meracími prístrojmi počas DOD 2012. Foto: Ján Šutý

DOD na meteorologických staniciach

V sobotu 23. marca od 10.00 do 15.00 hod. poskytne SHMÚ informácie o svojej činnosti, vrátane ukážok a odborného výkladu so zameraním na meteorológiu, hydrológiu, klimatológiu a monitorovanie kvality ovzdušia a vody.

Pre verejnosť budú otvorené meteorologické stanice:  Dudince, Hurbanovo, Lomnický štít, Liesek, Štrbské pleso, Telgárt, Tisinec, Trebišov – Milhostov a na letiskách: Lučenec – Boľkovce, Kamenica nad Cirochou, Nitra – Janíkovce, Prievidza.

Zahradka_shmu_2013.jpg
Ukážka meranie teploty pri zemi v záhradke SHMÚ. Foto: Ján Šutý

Bližšie informácie a podrobný program v jednotlivých pracoviskách nájdete tu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X