Prečo zakázala Mária Terézia na Vianoce lov rýb v celej Bratislave? Môže za to Rybí kráľ

Rybí kráľ
Foto: Wikipedia, Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - BratislavaDen.sk - koláž Bratislavadeň

Vianočný príbeh nás prenesie späť do 18. storočia a na dunajské nábrežie.

Prešporskí rybári mali kedysi prísne zakázané loviť vo vodách Dunaja na Štedrý deň. Ako sa môžeme dozvedieť z knihy Bratislavské povesti od Márie Ďuríčkovej, jednému starému rybárovi sa objavil sám Rybí kráľ.

Po starcovi odkázal všetkým rybárom, že môžu loviť ryby v hociktorý iný deň okrem Vianoc. Rybí kráľ im za odmenu prisľúbil bohaté úlovky rýb po celý rok.

Rozhnevaný Rybí kráľ

Príkaz dodržiavali rybári celé storočia. Všetko sa zmenilo počas návštevy kráľovnej Márie Terézie. Do Prešporka dorazila na Štedrý deň a dožadovala sa rýb na vianočnom stole.

Rybári naskočili na člny a vyrazili loviť do Dunaja ryby. Nápad sa nepáčil iba rybárovi Jankovi, ktorý nezabudol na príkaz neloviť.

Keď mali rybári už plné siete a chystali sa vrátiť na breh, zastavil ich nahnevaný Rybí kráľ a chcel ušetriť ba Janka. Ostatných plánoval utopiť aj s člnmi, no Janko prosil za ich životy. Rybí kráľ sa nakoniec rozhodol, že nikoho neutopí. Z člnov urobil na výstrahu trosky.

Zákaz Márie Terézie

Rybári sa v zdraví vrátili do Bratislavského hradu k Márii Terézii a rozpovedali jej, čo sa im na Dunaji prihodilo. Kráľovná po vypočutí príhody zmenila svoj názor na Rybieho kráľa.

Mária Terézia následne od toho dňa vydala zákaz lovenia rýb na Štedrý deň. Ak by niekto porušil kráľovský zákaz, neminul by ho trest.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk