Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pád lietadla do Zlatých Pieskov 1976
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: Youtube
13. mája 2020 ZaujímavostiZ histórie Bratislavy od BratislavaDen.sk Diskusia()

Pred 44 rokmi spadlo do Zlatých Pieskov lietadlo: Nehoda patrí k najtragickejším v ČeskoSlovensku

Rok 1976 sa zapísal do histórie tragickou udalosťou – havarovaním lietadla do bratislavských Zlatých Pieskov.

Nikto pred 44 rokmi netušil, že let na trase Praha – Bratislava nebude mať šťastné pristátie. V júli v roku 1976 sa lietadlo zrútilo priamo do prírodného kúpaliska Zlaté Piesky. Na jazere platil zákaz kúpania až do roku 1979. Niektorí tvrdia, že trosky lietadla sú na dne jazera podnes.

Deň pred letom sa pokazil motor

Lietadlo, ktoré v osudný deň vzlietlo, bolo lietadlo typu Iliušin 18B (IL-18B) s poznávacou značkou OK-NAB. Deň pred tragédiou sa lietadlo vrátilo z líbyjského Tripolisu s nefunkčným motorom č. 2. Technici celú noc lietadlo prezerali, avšak žiadnu vadu nezistili. Lietadlo bolo na druhý deň 28. júla 1976 použité na let Praha – Bratislava.

Pád lietadla do Zlatých Pieskov 1976
Typ havarovaného lietadla bol IL-18.Zdroj: Facebook/ Bratislava a jej premeny

Štart bol z pražského letiska Ruzynĕ o 8.52 hod. a pristávací cieľ bolo bratislavské letisko v Ivanke pri Dunaji. Vedúcim pilotom bol kapitán Stanislav Roza. Na palube sa nachádzalo 79 osôb vrátane palubného personálu. Plán celej trasy bol Praha – Polná – Brno – Hodonín – Kostoľany – Bratislava.

Priebeh havárie

O 9.29 hod. dostalo lietadlo od riadiacej veže bratislavského letiska povolenie na pristátie. Namiesto pristátia však pilot stočil lietadlo prudko doprava a preletel ponad pristávaciu dráhu. O 9.37 hod. sa lietadlo zrútilo do Zlatých Pieskov.

Pád lietadla do Zlatých Pieskov 1976
Fotografia leteckého nešťastia v roku 1976.Zdroj: Youtube

O leteckej nehode nám povedal pár slov pán František, ktorý v čase nehody slúžil v armáde so základňou v Bratislave a mal 18 rokov. „Pamätám si, že v ten deň fúkal silný vietor. Povolali nás veľmi rýchlo a boli sme na mieste nehody s potápačmi a sanitkami. Na hladine plávali trosky, museli sme vyťahovať na breh mŕtve telá,“ spomína. Režim sa vraj letecké nešťastie snažil čo najdlhšie utajiť. „V novinách o tom naschvál dlho nepísali, komunisti nechceli, aby sa ľudia dozvedeli, čo sa stalo,“ tvrdí pamätník.

Pád lietadla do Zlatých Pieskov 1976
Fotografia leteckého nešťastia v roku 1976.Zdroj: Youtube

Trosky lietadla boli na hladine jazera približne 3 hodiny, následne začali klesať ku dnu. Privolané záchranné zložky vyťahovali trosky dokopy 8 dní. Dostupné zdroje uvádzajú, že letecké nešťastie prežili 4 osoby, v iných sa uvádza, že prežili 3 osoby.

Pád lietadla do Zlatých Pieskov 1976
Fotografia leteckého nešťastia v roku 1976.Zdroj: Youtube

Čo je skutočnou príčinou pádu?

Záver od vtedajšej leteckej inšpekcie znie, že pád lietadla spôsobili motory č. 3 a č. 4 na pravej strane lietadla a s tým spojená chybná reakcia posádky.

Pád lietadla do Zlatých Pieskov 1976
V osudný deň zomreli na palube takmer všetci pasažieri.Zdroj: Youtube

Iný názor má pasažier Jaromír Kratochvíl, ktorý letecké nešťastie prežil. Médiám poskytol po rokoch rozhovor, v ktorom uviedol, že jeden z motorov začal horieť už pár minút po štarte z Prahy. Pilot údajne požiadal o pristátie v Brne, jeho žiadosť bola však zamietnutá pre prítomnosť vietnamskej delegácie. Možnosťou bolo aj pristátie vo Viedni, no to bolo z politických dôvodov zamietnuté a lietadlo muselo pokračovať do Bratislavy.

Pamätník obetiam spadnutého lietadla na Zlatých Pieskoch rok 1976
Pamätník propomína letecké nešťastie spred 44 rokov.Zdroj: Facebook/ Wander Book SK

Smutnú udalosť pripomína pamätník, ktorý stojí pri hlavnom vchode do areálu Zlatých Pieskov. Výstavbu pamätníka inicioval v roku 2014 Rudolf Roler.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X