Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vpád ruských vojsk do Česko-Slovenska
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com www.facebook.com www.facebook.com - koláž Bratislavadeň
21. augusta 2021 ZaujímavostiZ histórie Bratislavy od BratislavaDen.sk Diskusia()

Pred 53 rokmi vpadli na naše územie socialistické vojská, zabili troch ľudí na Šafárikovom námestí

Na ráno 21. augusta v roku 1968 nespomína v dobrom žiadny pamätník. 

V 60. rokoch panoval v Česko-Slovensku stále prísny režim, avšak prebiehali tu demokratizačné reformy. Krajina sa usilovala o nastolenie socializmu s ľudskou tvárou.

Obrodný proces

V najvyššej straníckej funkcii ÚV KSČ bol v tom čase Alexander Dubček. Hoci stále existovalo obmedzené cestovanie či cenzúra, Dubček dával svojím zmýšľaním ľuďom novú nádej. Hovoril o prekonaní chýb z minulosti a nastolení zmeneného prístupu k spoločnosti. Zastával však názor, že socializmus mal ostať.

Dôležitým medzníkom je udalosť nazývaná Pražská jar, ktorá trvala až do samotnej okupácie v auguste v roku 1968. Práve v tomto období došlo k uvoľňovaniu opatrení.

Rátalo sa s dodržiavaním ľudských práv či občianských slobôd. V obrodnom procese figurovali okrem Dubčeka predseda vlády Oldřich Černík a predseda parlamentu Jozef Smrkovský.

List Brežnevovi

S novým smerovaním režimu v krajine však nesúhlasila konzervatívna strana KSČ ako Alois Indra, Vasil Biľak, Drahomír Kolder a Miloš Jakeš.

ZSSR, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko aj NDR poslali varovné listy KSČ o tom, že obrodný proces nebudú akceptovať. Upozorňovali na to aj na rokovaniach.

Konzervatívci strany poslali list samotnému Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi, v ktorom sa dožadovali zásahu. Nasledoval vpád vojsk piatich štátov Varšavskej zmluvy.

Nepríjemné prebudenie

Vojská prišli na územie Česko-Slovenska v noci z 20. augusta na ráno 21. augusta. Mnohí pamätníci spomínajú na to, že sa ráno prebudili na obrovský hluk z tankov, lietadiel a vojakov.

Vpád ruských vojsk do Česko Slovenska
Vpád vojsk piatich armád v roku 1968.Foto: www.facebook.com

Operácie s názvom Dunaj sa zúčastnilo zhruba pol milióna vojakov a 6000 tankov. Dubček a jeho prívrženci boli zatknutí. Niektorí sa postavili vojskám na odpor.

Vpád ruských vojsk do Česko Slovenska
Vpád vojsk piatich armád v roku 1968.Foto: www.facebook.com

Po príchode okupačných vojsk ostali v uliciach desiatky mŕtvych a ďalší boli zranení. Odhaduje sa, že zomrelo okolo 100 ľudí. Poslední vojaci u nás ostali až do 27. júna v roku 1991.

Spomienka na tri obete

Guľky vojakov zabili pred 53 rokmi Danku Košanovú, Stanislava Siváka a Jána Holíka. Poslednýkrát vydýchli na Šafárikovom námestí pri schodoch Univerzity Komenského.

Ich úmrtie si pripomenula prezidentka Zuzana Čaputová položením venca na miesto tragédie.

Vpád ruských vojsk do Česko Slovenska
Zosnulé obete si uctila prezidentka Zuzana Čaputová.Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X