Pred hotelom Carlton vystavia súsošie Márie Terézie

Maria terezia susosie staremesto fb.jpg

Obyvatelia a návštevníci hlavného mesta môžu v týchto dňoch pred hotelom na Hviezdoslavovom námestí vidieť súsošie Márie Terézie. Krátkodobá verejná prezentácia je pre bratislavských mestských poslancov, ktorí budú na štvrtkovom rokovaní zastupiteľstva hovoriť o nájomnej zmluve na priestor pred hotelom.

Ako uviedol Maroš Mačuha z Bratislavského okrášľovacieho spolku, mestská Komisia pre pamätníky sochu v tejto podobe schválila osadiť. Záujemcovia si sochu môžu pozrieť od stredy od 15. hodiny do štvrtka 15. marca do 18. hodiny. Súsošie je tretinovou bronzovou kópiou pôvodnej sochy od Jána Fadrusza z roku 1897, ktorú postavili ako pomník kráľovských korunovácií v Bratislave.

Aby však mohla byť socha autorky Martiny Zimanovej Matúšovej na Hviezdoslavovom námestí, musia tento návrh schváliť bratislavskí mestskí poslanci. Bod o osadení sochy bude v programe rokovania mestského zastupiteľstva vo štvrtok 15. marca v Primaciálnom paláci v Bratislave. Priestor pre sochu si chce prenajať hotel, ktorý je na Hviezdoslavovom námestí. Plochu, na ktorej by mohla byť socha, budú platiť v rámci nájmu pozemku pred hotelom. V dôvodovej správe predkladateľ informuje, že plocha, na ktorej sochu umiestnia vrátane úpravy povrchu zaberie štyri metre štvorcové. Dobu nájmu navrhujú do 31. januára 2028.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk