Predseda a poslanci Bratislavského samosprávneho kraja zložili sľub a ujali sa funkcií

Znovuzvolený predseda BSK a novozvolení poslanci Zastupiteľstva BSK počas ustanovujúceho zasadnutia Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja (BSK)
Foto: SITA/BSK

Zastupiteľstvo si na ustanovujúcom zasadnutí zvolilo aj podpredsedníčku BSK, ktorou sa stala opätovne Alžbeta Ožvaldová.

Znovuzvolený predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba a 53 župných poslancov na ustanovujúcom zastupiteľstve BSK zložili sľub a ujali sa svojich funkcií.

Zastupiteľstvo si zvolilo aj podpredsedníčku BSK, ktorou sa opäť stala Alžbeta Ožvaldová. Droba poďakoval obyvateľom kraja za podporu vo voľbách a vyjadril vôľu pokračovať v rozbehnutých projektoch. Zároveň bilancoval minulé volebné obdobie.

Programové vyhlásenie

Predseda BSK pripomenul, že Zastupiteľstvo BSK prijalo pred piatimi rokmi Programové vyhlásenie, ktoré obsahovalo viac ako 100 cieľov z oblasti dopravy, zdravotnej a sociálnej starostlivosti, životného prostredia, ale aj financovania a komplexného rozvoja regiónu. Väčšina z nich bola podľa neho splnená.

Chceme pokračovať v rozbehnutých projektoch. Mojou srdcovkou a prioritou zostane školstvo. Budeme stavať školské kampusy, rekonštruovať ďalšie centrá odbornej vzdelávania a prípravy, modernizovať vybavenie učební. Pre učiteľov poskytneme nájomné byty. Toto všetko budeme financovať z eurofondov, ktoré sme pre kraj vybojovali v Bruseli,“ priblížil Droba.

Rekonštrukcie ciest

V oblasti dopravy chce kraj udržať vysoké tempo rekonštrukcie ciest. Za štyri roky by mali byť zrekonštruované všetky dôležité regionálne cesty. Rovnako plánujú stavať obchvaty obcí a miest, opravovať mosty a prerábať križovatky.

Prioritou bude verejná koľajová doprava. Župa plánuje pokračovať aj vo výstavbe cyklotrás a cyklistickej infraštruktúry. Spustiť by mali aj výstavbu ďalšieho cyklomosta cez rieku Moravu.

Rozbehnuté projekty

Rozbehnuté projekty chce kraj dokončiť aj v oblasti kultúry. Ide o Divadlo Aréna, Bratislavské bábkové divadlo, synagógu v Senci a kaštieľ v bratislavskom Čunove. „Pripravené sú aj projektové dokumentácie na revitalizáciu vzácnych prírodných pamiatok, ako sú parky v Stupave a Malinove,“ poznamenala samospráva.

Zachrániť chcú aj synagógu vo Svätom Jure (okr. Pezinok). V oblasti sociálnych vecí bude BSK pokračovať v modernizácii a deinštitucionaliácii služieb. Na Záhorí vznikne päť zariadení sociálnej a zdravotnej starostlivosti. Vybudujú tiež špecializované zariadenia, a to autistické centrum na Znievskej ulici v bratislavskej Petržalke a v Senci.

Zdravotníctvo prioritou

V oblasti zdravotníctva bude prioritou zastaviť odliv zdravotníkov do zahraničia. „BSK podporuje zriaďovanie nových ambulancií a motivuje lekárov, aby neodchádzali do zahraničia ale ostávali tu,“ priblížila samospráva.

Majú pripravené projekty nájomných bytov pre zamestnancov v zdravotníctve a sociálnych službách. Na Boroch v Bratislave vyrastie zdravotnícky kampus. „Žiaľ, čakajú nás nie úplne jednoduché časy. Energetická kríza, ekonomická kríza, a tiež niektoré rozhodnutia Ministerstva financií SR preveria naše schopnosti,“ poznamenal Droba.

Kraj sa bude musieť vysporiadať s poklesom príjmov a nárastom výdavkov. „Nebude to vôbec ľahké obdobie pre nás všetkých. Som však presvedčený, že túto výzvu náš kraj zvládne,“ uzavrel.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk