Staré Mesto má na svojej oficiálnej stránke novinku, ktorá obyvateľom aj turistom sprístupní nový pohľad na históriu ulíc a budov.
Oficiálna stránka Starého Mesta spustila od štvrtka 4. apríla výnimočný projekt. Ide o historickú interaktívnu mapu centrálnej mestskej časti. Návštevníci stránky sa z mapy dozvedia rôzne informácie o dejinách staromestských ulíc a budov. Momentálne tu nájdete údaje o vývoji 230 staromestských ulíc a 33 objektov, pričom by sa tieto informácie mali časom naďalej rozširovať.
Na interaktívnej mape pracuje mestská časť s s tímom z Univerzity Komenského (UK) už niekoľko mesiacov. „Zatiaľ čo v stredoveku predstavovalo zdroj bohatstva vlastníctvo pôdy a v novoveku priemyselné technológie, v súčasnosti sú to informácie,“ povedal historik Juraj Šedivý z Katedry archívnictva a pomocných vied historických, ktorý je odborným garantom aplikácie predstavujúcej minulosť staromestských ulíc a historicky cenných stavieb. Historik Šedivý z UK pokračoval vo vysvetľovaní: „Informácie otvárajú svet budúcnosti čerpajúc z poznatkov minulosti. Obrovskú silu analýzy a poučenia z minulosti pochopila Európska únia, keď na jar tohto roku podporila projekt Time Machine s tým, že o rok môže získať až jednu miliardu eur na vytvorenie celoeurópskeho portálu o minulosti Európy.“
S novou historickou aplikáciou Starého Mesta je prepojený aj projekt Historický atlas miest Slovenska a pamäťový portál pre dejiny Bratislavy PamMap, ktorý tiež inicioval a vedie Šedivý. „Obyvatelia v mape nájdu pomerne detailné informácie o vývoji viac než polovice ulíc mestskej časti a niekoľkých desiatok konkrétnych pamiatok,“ upresnil Šedivý a dodáva: „Aplikácie ako virtuálne prechádzky po digitálne zrekonštruovaných mestách majú pritiahnuť turistov a majú byť súčasťou modelovania vývoja urbánnych priestorov (smart cities).“
Vďaka prepojeniu GIS-vrstvy História mestskej časti s pamäťovým portálom www.PamMap.sk môžu na vytváraní „mestskej pamäte“ aktívne spolupracovať aj obyvatelia mestskej časti. „Napríklad poskytnúť historické fotografie, pohľadnice, dokumenty a podobne, ktoré na univerzite zdigitalizujú, vrátia majiteľom a uložia na spoločnom pamäťovom portáli – aby sa zachovali informácie o uliciach, pamiatkach ale aj obyvateľoch Starého Mesta,“ uzavrel Juraj Šedivý.