Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohlad na stare mesto primacialny palac staraba.jpg
www.facebook.com
4. apríla 2019 Zaujímavosti od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Prehliadku Starého Mesta môžete od štvrtka zažiť aj pomocou historickej interaktívnej mapy

Staré Mesto má na svojej oficiálnej stránke novinku, ktorá obyvateľom aj turistom sprístupní nový pohľad na históriu ulíc a budov.

Oficiálna stránka Starého Mesta spustila od štvrtka 4. apríla výnimočný projekt. Ide o historickú interaktívnu mapu centrálnej mestskej časti. Návštevníci stránky sa z mapy dozvedia rôzne informácie o dejinách staromestských ulíc a budov. Momentálne tu nájdete údaje o vývoji 230 staromestských ulíc a 33 objektov, pričom by sa tieto informácie mali časom naďalej rozširovať.

Na interaktívnej mape pracuje mestská časť s s tímom z Univerzity Komenského (UK) už niekoľko mesiacov. „Zatiaľ čo v stredoveku predstavovalo zdroj bohatstva vlastníctvo pôdy a v novoveku priemyselné technológie, v súčasnosti sú to informácie,“ povedal historik Juraj Šedivý z Katedry archívnictva a pomocných vied historických, ktorý je odborným garantom aplikácie predstavujúcej minulosť staromestských ulíc a historicky cenných stavieb. Historik Šedivý z UK pokračoval vo vysvetľovaní: „Informácie otvárajú svet budúcnosti čerpajúc z poznatkov minulosti. Obrovskú silu analýzy a poučenia z minulosti pochopila Európska únia, keď na jar tohto roku podporila projekt Time Machine s tým, že o rok môže získať až jednu miliardu eur na vytvorenie celoeurópskeho portálu o minulosti Európy.“

S novou historickou aplikáciou Starého Mesta je prepojený aj projekt Historický atlas miest Slovenska a pamäťový portál pre dejiny Bratislavy PamMap, ktorý tiež inicioval a vedie Šedivý. „Obyvatelia v mape nájdu pomerne detailné informácie o vývoji viac než polovice ulíc mestskej časti a niekoľkých desiatok konkrétnych pamiatok,“ upresnil Šedivý a dodáva: „Aplikácie ako virtuálne prechádzky po digitálne zrekonštruovaných mestách majú pritiahnuť turistov a majú byť súčasťou modelovania vývoja urbánnych priestorov (smart cities).“

Vďaka prepojeniu GIS-vrstvy História mestskej časti s pamäťovým portálom www.PamMap.sk môžu na vytváraní „mestskej pamäte“ aktívne spolupracovať aj obyvatelia mestskej časti. „Napríklad poskytnúť historické fotografie, pohľadnice, dokumenty a podobne, ktoré na univerzite zdigitalizujú, vrátia majiteľom a uložia na spoločnom pamäťovom portáli – aby sa zachovali informácie o uliciach, pamiatkach ale aj obyvateľoch Starého Mesta,“ uzavrel Juraj Šedivý.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X