Prejdite sa po zámockých schodoch a spoznajte multietnický Prešporok. Tieto historické fotografie vás vrátia do minulosti

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: B. Sándor, Web umenia, František Lauff, Pinterest - koláž BratislavaDen.sk

Vďaka unikátnym historickým fotografiám vám pripomenieme či predstavíme miesta, ktoré zmenili tvár nášho mesta.

Malebný obraz zachytáva rybný trh s Neologickou synagógou niekedy v rokoch 1920 až 1950. Stavba vyrástla približne v roku 1894, podľa projektov D. Milcha. Dnes ju už na pôvodnom mieste nenájdete, pretože sa pri výstavbe Mosta SNP zbúrala. Synagóga hneď vedľa kresťanskej Katedrály svätého Martina bola svedkom toho, ako môžu dve náboženstvá spolu existovať a rešpektovať sa. Jej zbúranie zas bolo dôkazom netolerancie režimu.

Katedrala sv martina synagoga rybny trh.jpg
Foto: Web umenia, Bratislavský okruh

Táto fotografia zachytáva kúsok Neologickej synagógy. Ak prešli obyvatelia po konci chodníka v popredí, dostali sa na Rybné námestie. Prešporok bol vždy považovaný za moderné multietnické mesto. Práve stavby Katedrály a Synagógy hneď vedľa seba boli toho dôkazom. Neologická synagóga slúžila svojmu pôvodnému účelu až do prvých rokov druhej svetovej vojny. Začiatkom roku 1942 sa kvôli vládnym protižidovským opatreniam prestala definitívne využívať na bohoslužby.

Synagoga vydrica.jpg
Foto: Pinterest

Obyvatelia si na prechádzke v roku 1956 užívali pekné počasie. Pozeráte sa na zámocké schody. V pozadí je tiež vidieť vežu Katedrály svätého Martina ešte s neogotickým štukovaním na fasádach.

Katedrala sv martina zamocke schody.jpg
Foto: F. György

Deti kráčali v 60. rokoch uplynulého storočia po schodoch na vtedy úplne nový pamätník Slavín. V pozadí sa rozprestiera centrum mesta. Dovidieť na vtedy ešte ruinu Bratislavského hradu či Dóm sv. Martina.

Slavin vylet.jpg
Foto: Web umenia, František Lauff

Zakvitnuté stromy a slnečné počasie – ako stvorené na trávenie času vonku. Deti sa hrali v roku 1959 na ihrisku v areáli Bratislavského hradu. Rodičia si krátili čas hraním s deťmi alebo si čítali noviny.

Ihrisko hrad.jpg
Foto: B. Sándor

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk