Prejdite sa s nami ulicami či budovami z minulosti Bratislavy. Ak ich nepoznávate, my vám ich predstavíme

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Mesto a jeho tvár sa časmi menia, ako aj spôsob života obyvateľov v ňom. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy. Staré fotografie prezrádzajú občas viac, ako by sme povedali. Vidíte aj za týmito napríklad seba pred polstoročím alebo vám ukazujú tempo života v minulosti?

Františkánske námestie vyzeralo v 19. storočí takto. Spoznať by ste ho mohli napríklad podľa Mirbachovho paláca. Meno samozrejme nesie po významnom Františkáskom kostole a kláštore z konca 13. storočia. Na fotografii vidíme aj Mariánsky stĺp, ktorý tu stojí od prvej polovice 17. storočia ako pripomienka víťazstiev Habsburgovcov nad protestantskými odporcami. Za stĺpom je zas fontána Žena s krčahom, ktorá stojí na mieste studne. Tá bola často využívaná počas požiarov.

Frantiskanske_namestie_staraba.jpg
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Tento skvelý záber Dunajskej ulice vznikol približne v 30. rokoch minulého storočia. Vpravo by sa mala nachádzať liga pasáž. Vedeli ste, že práve táto ulica je rodiskom Wolganga von Kempelena a tiež tu žil Július Satinský?

Dunajska_ulica_30.roky_staraba.jpg
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Koncom 19. storočia čiastočne zbúrali hradobný múr, ktorý sa nachádza na fotografii. Na Rudnayovom námestí je stále jeho pozostatok, ktorý vedie popri Úzkej ulici. Sochy na Kaplnke sv. Anny sa tam doteraz nachádzajú – prvá je sv. Helena, vedľa nej sv. Jozef a treťou sochou, ktorú nevidno, je sv. Alžbeta.

Pri_dome_zaciatok_20.storocia_staraba_archiv_pamiatkoveho_uradu.jpg
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/, archív Pamiatkového úradu SR

Židovskú ulicu ste isto spoznali podľa Domu u dobrého pastiera. Určite sa vám k nej viaže množstvo spomienok. Dnes v tejto budove nájdeme expozíciu mestského múzea.

Zidovska_ulica_dom_u_dobreho_pastiera_staraba.jpg
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Zaujímavý pohľad na Avion a nástupište autobusovej stanice. Obytný a obchodný blok tu vyrástol v 30. rokoch uplynulého storočia, a to na pôvodnej obci Blumentál. Bol postavený ako družstevný obytný a obchodný dom.

Avion_nastupiste_webumenia.sk_staraba.jpg
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/, webumenia.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk